NEWSY Warszawa
i mazowieckie

Rotunda PKO z innowacyjnym systemem sterowania roślinami iPlant

Rotunda SGGW

Dr hab. Hazem M. Kalaji, prof. SGGW opracował zdalny system monitorowania stanu fizjologicznego roślin iPlant. Powstał on, aby monitorować na bieżąco kondycję roślin ozdabiających ściany zrewitalizowanej Rotundy PKO w Warszawie.

Rola terenów zielonych w mieście jest nie do przecenienia. Wyzwaniem jest jednak tak dbać o zieleń, by zawsze była w najlepszym stanie. Szczególnie jeśli jest narażona na kontakt z licznymi czynnikami stresowymi, takimi jak hałas czy zanieczyszczenia spalinami. Warunki panujące na rondzie Dmowskiego w samym centrum stolicy są trudne i nie sprzyjają dobrej kondycji zieleni miejskiej. Dlatego o pomoc w utrzymaniu jej żywotności zwrócono się do eksperta z zakresu fizjologii roślin. Dr hab. Hazem M. Kalaji, prof. SGGW zbudował system zdalnego monitorowania roślin oparty na nieinwazyjnym pomiarze fluorescencji chlorofilu.

"Rośliny za pomocą zmian we fluorescencji cały czas informują o stresie, na jaki są narażone. Informacje te można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia - flourymetru. Reagują na różne czynniki stresogenne: wzrost temperatury, zasolenia, niedobór jakichś składników odżywczych czy obecność metali ciężkich. Gdy pojawią się problemy, wysyłane sygnały mają różną od optymalnej wartość (zależną od rodzaju i stopnia nasilenia stresora). Dzięki temu, że je mierzymy, dowiadujemy się, że roślinie coś dolega" - tłumaczy naukowiec.

Sygnały fluorescencji mają być zbierane przez specjalne urządzenie zamontowane w kamerze z monitoringiem i wysyłane do komputera w banku w Rotundzie. Gdy w którymś z monitorowanych parametrów wystąpi zmiana, komputer zawiadomi o tym odpowiednią osobę, która będzie mogła szybko zainterweniować. Zawiadomienie może być także wysłane na telefon komórkowy dowolnego użytkownika. "Ustawimy progi - ostrzeżenia dla konkretnych parametrów. Jeśli wskazania dla danego czynnika spadną poniżej ustalonego progu, to właściwa aplikacja nas o tym powiadomi. Wtedy będziemy mogli zareagować i wysłać zespół techniczny, który sprawdzi źródło problemu i postara się je naprawić lub usunąć, aby zapobiec jego dalszemu negatywnemu oddziaływaniu na rośliny" - tłumaczy naukowiec.

Jak dokładnie działa system pomiaru sygnałów fluorescencji chlorofilu i na czym polegają badania, które prowadzi prof. Kalaji, można dowiedzieć się z tego artykułu: http://www.media.sggw.pl/pr/390472/sygnal-z-serca-rosliny.

Projekt nowego budynku Rotundy został opracowany przez pracownię architektoniczną Gowin-Sita z Krakowa. Wykonawcą jest firma NDI. Wertykalną zieloną ścianę zbuduje firma AB System s.c. Katarzyna i Bartosz Dankiewicz pod nadzorem architekt Małgorzaty Łaskarzewskiej z Politechniki Warszawskiej.


data ostatniej modyfikacji: 2018-05-23 14:40:01
Komentarze

Nauka języków w Warszawie
Archibald_220_weloveenglish.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg
BezplatnyTest_220.gif
boks.gif

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni w Polsce
WIT_220.png
nowe_media_220x300.jpg
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg
SWPS_220_uni.jpg
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności