NEWSY Warszawa
i mazowieckie

Doktorat honoris causa ESCP Europe dla profesora Andrzeja Koźmińskiego

Profesor Andrzej K. Koźmiński odebrał w Paryżu tytuł doktora honoris causa ESCP Europe, najstarszej uczelni biznesowej na świecie. Uroczystość odbyła się w Palais des Congrès, w obecności ambasadora Polski we Francji, prof. Tomasza Młynarskiego, licznie przybyłych gości i tysiąca tegorocznych absolwentów ESCP Europe, którzy w tym dniu otrzymali dyplomy.

Profesor Leon Laulusa, dziekan do spraw współpracy międzynarodowej ESCP Europe, w krótkiej laudacji mówił o dorobku naukowym nowomianowanego doktora honorowego w dziedzinie zarządzania i o osiągnięciach założonej przez prof. Koźmińskiego uczelni, Akademii Leona Koźmińskiego.

Andrzej K. Koźmiński urodził się w 1941 roku w okupowanej Warszawie w rodzinie profesorskiej. Po uzyskaniu doktoratu z ekonomii w wieku 24 lat i - trzy lata później - habilitacji odbywał praktyki we Włoszech i we Francji. Po powrocie do kraju kontynuował pracę naukową w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a następnie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W wieku 35 lat został profesorem.

W 1993 roku założył dzisiejszą Akademię Leona Koźmińskiego i został jej rektorem, a w 2011 r. - prezydentem. Zasiada w radach nadzorczych kilku dużych firm. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Narodowej Radzie Rozwoju, nigdy jednak nie angażował się w politykę, nie wchodził w skład rządu, nie należał do żadnej partii.

Wykładał we Francji, na Uniwersytecie w Orleanie i w Sorbonie. W latach 1970. i 1980. był stypendystą Fulbrighta i pracował na amerykańskich uniwersytetach m.in. w UCLA, George Washington University, w Carnegie Mellon, gdzie prowadził badania z późniejszym noblistą, Herbertem Simonem. W późniejszych pracach prof. Koźmińskiego, zwłaszcza w książce pt. "Ograniczone przywództwo", widać nawiązania do myśli Simona. Odwołuje się on także do innych swoich mistrzów, zwłaszcza do profesorów: Aleksego Wakara, Stefana Nowaka i Leona Koźmińskiego (ojca).

Dorobek naukowy prof. Koźmińskiego to głównie badania nad transformacją systemową, teoretyczne studia z obszaru analizy systemowej, badania przywództwa oraz prace nad oryginalnym wskaźnikiem równowagi społeczno-ekonomicznej, obrazującym dokładniej stan gospodarki i warunki społeczno-polityczne w poszczególnych krajach niż uniwersalnie stosowany wskaźnik GDP. Jest autorem popularnych w Polsce podręczników akademickich z zarządzania.

Andrzej K. Koźmiński otrzymał tytuł honorowego doktora ESCP Europe wspólnie z trzema innymi przedstawicielami europejskiej nauki. Byli to: sir Paul Curran, prezydent City University of London, znany badacz z Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA, Iñigo Méndez de Vigo, minister Kultury i Edukacji Narodowej Hiszpanii i Gerard van Schaik, honorowy prezydent European Foundation for Management Development (EFMD).

W 2016 roku prof. Koźmiński otrzymał Order Palm Akademickich, najstarsze francuskie odznaczenie cywilne, obecnie nadawane przez rząd Francji na wniosek ministra edukacji narodowej. W 2015 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest również kawalerem Orderu Polonia Restituta.


data ostatniej modyfikacji: 2017-12-11 08:30:49
Komentarze

Nauka języków w twoim mieście
Instytut_Austriacki_220.jpg
boks.gif
BezplatnyTest_220.gif
Archibald-220_1.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg
boks_220_pl.gif
Wy__sza_Szko__a_Mened__erska_boks_220.jpg
WIT_220.png
ASW_220_v2.jpg
SWPS_220_uni.jpg
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności