05 lipca 2009 (niedziela), godz. 14:00

Chopin Guitar Quartet

Zespół tworzą: Marek Gryziecki, Andrzej Heimowski, Andrzej Krawiec i Grzegorz Krawiec. Zespół został założony przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2003 roku. Muzycy wykonują utwory oryginalnie napisane na 4 gitary jak i własne transkrypcje.

W programie znajdują się dzieła takich kompozytorów jak Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Georges Bizet, Fryderyk Chopin, Joaquin Rodrigo, Andrew York. W roku 2003 zespół zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Gdańsku. Chopin Guitar Quartet występował na wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.

Marek Gryziecki w latach 1990-1999 uczęszczał do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu ucząc się w klasie mgr Wojciecha Mandzyna. W latach 1999-2001 studiował w Krakowie u prof.  J. Sochackiego i K. Sadłowskiego. W 2001 rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Marcina Zalewskiego, które ukończył w 2005 roku. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Abla Carlevaro i Jakuba Niedoborka (flamenco). Występował jako kameralista z Jorge Pawłem Castaneda, Andrzejem Heimowskim i Grzegorzem Toporowskim (akordeon). W 1994 r. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Przemyślu (jako solista i kameralista). W roku 2003 otrzymał I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (z Chopin Guitar Quartet), w 2004 roku był  Laureatem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (z Chopin Guitar Quartet) . Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i za granicą.

Andrzej Heinowski jest jedną z najbardziej interesujących osobowości artystycznych młodej generacji gitarzystów polskich. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne w Gdańsku, w klasie Jerzego Wilińskiego. W roku akademickim 2005/2006, w ramach europejskiego projektu Erasmus doskonalił swoje umiejętności w Konserwatorium Muzycznym w Granadzie pod kierunkiem Carmela Martineza. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem, otrzymując medal Magna cum Laude, Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Zalewskiego. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Akademii Gitarowej w Pordenone w klasie Paolo Pegoraro i w Konserwatorium w Udine w klasie Stefano Violi we Włoszech, gdzie odbywa również kursy mistrzowskie z innymi wybitnymi gitarzystami jak Carlo Marchione, Pavel Steidl, Oscar Ghiglia, Stefano Grondona, Pablo Marquez. Jest wielokrotnym laureatem stypendium twórczego Ministerstwa Kultury dla młodych artystów oraz laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska” (2005). W 2007 roku otrzymał stypendium Fundacji Crescendum Est-Polonia na studia zagraniczne. Brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów, jak: Igor Rekhin (Rosja), Rupert Gehrman (Niemcy), Luis Orlandini (Chile), Pavel Steidl (Republika Czeska), Marco Tamayo (Kuba), Oscar Ghiglia, Carlo Marchione, Stefano Grondona, Paolo Pegoraro, Stefano Viola (Włochy), Joaquin Clerch (Kuba), Zoran Dukić (Chorwacja), Hubert Käppel (Niemcy), Vladimir Mikulka (Francja), Alvaro Pierri (Urugwaj), Dale Kavanagh (Kanada), Thomas Offermann (Niemcy). Występuje jako kameralista, oraz jako solista w recitalach i koncertach z orkiestrami, w Polsce i za granicą (Austria, Chorwacja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Księstwo Monaco, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia, Australia, USA, Ameryka Południowa).

Andrzej Heimowski wystąpił na wielu festiwalach muzycznych m.in. Wexford Festiwal Opera (Irlandia), Maggio Musicale Fiorentino, festiwal im. Mario Castelnuovo-Tedesco (Włochy), Międzynarodowy Festiwal „Friuli Venezia Giulia” w Pordenone (Włochy), „Cantiere Internazionale d’Arte” w Montepulciano (Włochy), Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Niccolò Paganiniego w Parmie (Włochy), „Musae Percorsi Culturali in Provincia” (Włochy), „Semanas Musicales” (Chile). Występował z towarzyszeniem Orchestre de Chambre w Nicei, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego, Orchestra dell’Accademia Musicale Naonis, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kieleckiej. Pomimo młodego wieku Andrzej Heimowski wziął udział w koncertach obok tak wielkich artystów, jak Mischa Maisky, Sergio Tiempo, Manuel Barrueco, Zoran Dukić, Marcin Dylla, Konstanty Andrzej Kulka, zespół Sonatori de la Gioiosa Marca, Dorothee Oberlinger, Adriano Del Sal. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach międzynarodowych, jak m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Gdańsku (1999), I miejsce w Gevelsberg w Niemczech (2003), Grand Prix, I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego w Gdańsku (2003), nagroda specjalna Konkursu muzyki austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie (2003 i 2004), II miejsce w Newcastle, Australia (w duecie z oboistką Joanną Żmijewską, 2004), I miejsce w Bath w Wielkiej Brytanii (2004), I miejsce i puchar zwycięzcy XIII Konkursu Gitarowego Giulio Rospigliosi we Włoszech (2007), I miejsce V Europejskiego Konkursu Gitarowego „Città di Gorizia – Premio Enrico Mercatali” we Włoszech (2008), III miejsce w Sernancelhe w Portugalii (2008).

Andrzej Krawiec ukończył Wyższą Uczelnię Muzyczną im. Roberta Schumanna (Robert-Schumann-Hochschule) w Düsseldorfie w klasie gitary prof. Joaquina Clerch (2005r.) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Michała Nagy (2007r.) Dwukrotnie otrzymał Stypendium Atrystyczne Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1996-2000 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. A. Desiderio (Włochy), R. Aussel (Argentyna), E. Fisk (USA), R. Gallen (Hiszpania), W. Lendle (Niemcy), T. Müller-Pering (Niemcy), A. Swete (Austria), M. Tamayo (Kuba) i M. Tröster (Niemcy). W latach 1996-2007 był laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Najważniejsze osiągnięcia: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koszalinie (w kategorii zespołów kameralnych – w duecie z bratem Grzegorzem) w 1996 r. , I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „GHITARALIA” w Przemyślu (w duecie z bratem Grzegorzem) w 1996 r. , I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy w 1997, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (w kategorii zespołów kameralnych – z Chopin Guitar Quartet) w 2003 r.  Laureat Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (z Chopin Guitar Quartet) w 2004 r. Wielokrotnie koncertował jako solista, kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr w Polsce i za granicą (m.in. w Austrii, Kanadzie, Niemczech i Hiszpanii). Jest również autorem licznych transkrypcji na gitarę, w tym kompozycje m.in. Bacha, Scarlattiego, Chopina, Prokofiewa, Szostakowicza, Tansmana, Hindemitha, Castelnuovo-Tedesco, Piazzolli.

Grzegorz Krawiec w latach 1987-98 uczęszczał do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu do klasy gitary mgr Wojciecha Mandzyna. W roku 2004 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary prof. Marcina Zalewskiego. Od roku 2002 uczy gitary klasycznej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Począwszy od czasów liceum muzycznego jest laureatem wielu konkursów gitarowych, m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koszalinie (w duecie z bratem Andrzejem Krawcem) (1996), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych z Gitara Klasyczna „Ghitaralia" w Przemyślu   (w duecie z bratem Andrzejem Krawcem) (1996), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy (1996), tytuł "Grand Prix", I miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu Joaquina Rodrigo Międzynarodowego Konkursu    Gitarowego im. Kazimierza Sosińskiego w Gdańsku (1997), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Bath w Wielkiej Brytanii (1998), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. A. Segovii w La Herradura w Hiszpanii (2000), Tytuł "Grand Prix" na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych z Gitara Klasyczna "Ghitaralia" w Przemyślu (w duecie ze skrzypkiem Pawłem Zalejskim) (2000) I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu napisanego po 1945 roku, na Międzynarodowym Konkursie im. Karla Scheita w Wiedniu w Austrii (2002), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Wiedniu - Gitarre Forum  Wien - (Austria) (2003), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Sernancelhe (Portugalia) (2003), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (z Chopin Guitar Quartet)
- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Belgradzie( Serbia) (2005), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Jana Edmunda Jurkowskiego podczas "Śląskiej Jesieni Gitarowej" w Tychach (2006), I miejsce (w kategorii solowej) i II miejsce (w duecie z bratem Andrzejem) w II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Marka Sokołowskiego (2007), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Rogerio Dontello w Jarosławiu (2008), Tytuł "Grand Prix” Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie (2008).

Otrzymał również wiele nagród i stypendiów: Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Przemyśla, Prezesa Rady Ministrów, „Dla Młodych Twórców w Europie” – Paderborn (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Czterokrotnie był laureatem cyklu Muzyki Austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie. Grzegorz Krawiec wystąpił w wielu znanych salach koncertowych, m.in. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu czy Glenn Gould Studio w Toronto. Jest regularnie zapraszany do wykonywania koncertów oraz do prowadzenia lekcji festiwalach muzycznych w kraju i za granicą  (Austria, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Kanada, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania). Wystąpił też z orkiestrami: Northumberland Orchestra Port Hope w Kanadzie, Aukso- orkiestra kameralna miasta Tychy, Królewska Orkiestra Symfoniczna w Warszawie,  Sinfonia Varsovia, Capella Bydgostiensis, „Mała Filharmonia” w Warszawie, Filharmonią Olsztyńską, Kielecką, Lubelską, Rzeszowska, Śląska, Sudecką  w Wałbrzychu i Narodową w Warszawie. W 2005 roku nagrał pierwszą solową płytę CD „Journey – Podróż”  dla japońskiego wydawnictwa MA Recordings. Na płycie znalazło się m.in. premierowe nagranie utwory Sylwestra Laskowskiego – Reminiscencje. Płyta ta zebrała wiele pochlebnych recenzji jak również została uznana przez czasopismo SoundStage! za jedną z 12 najlepszych płyt z muzyką klasyczną w roku 2005. W 2006 roku był współwykonawcą światowej premiery utworu Marcina Banasika „The Great Bridge”  na gitarę i kwartet smyczkowy (wspólne tournee w Kanadzie z  Penderecki String Quartet). W roku 2007 została nagrana w Kanadzie druga plyta CD (w duecie z bratem Andrzejem Krawcem), obecnie jest przygotowywana do wydania. W roku 2008 nagrał, w duecie z bratem Andrzejem, płytę z kompozycjami Zdzisława Musiała. Płyta ta ma być wydana razem z nutami w wydawnictwie ABsonic.

Scena Letnia w Lapidarium


ostatnia zmiana: 2009-06-29
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Randia…po polsku- drapieżna
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
Polityka Prywatności