Ścieżka edukacji prawniczej jest długa – trzeba mieć sporo samozaparcia i cierpliwości, aby dotrzeć do celu, jakim jest rozpoczęcie pracy w zawodzie. Jeżeli rozważasz studia prawnicze, poniższy poradnik jest dla Ciebie. Sprawdź, jak zaplanować swoją ścieżkę edukacji, aby w przyszłości zostać adwokatem czy notariuszem.
Planowanie ścieżki edukacji prawniczej zaczyna się na długo przed wyborem uczelni – aby dostać się na studia prawnicze, trzeba zdać maturę. Jakie przedmioty wybrać? Na to pytanie można odpowiedzieć, sprawdzając choćby zasady rekrutacji Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Wynika z nich, że przyszli studenci prawa muszą uzyskać minimum 80 punktów z dwóch przedmiotów – są to:
Co to oznacza w praktyce? Studia prawnicze mogą rozpocząć osoby, które mają różne zainteresowania. Nie musisz koniecznie zdawać np. historii czy WOS-u jako drugiego przedmiotu, aby w przyszłości zostać prawnikiem.
Masz już maturę za sobą? Czas na wybór studiów. Liczba uczelni, na których można studiować prawo, jest długa. Jednak nie każda z nich zapewnia takie same warunki nauki. Tymczasem jest to szczególnie ważna kwestia, jeżeli chcesz studiować online lub liczysz na studia krótkiego cyklu. Wspomniana Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie umożliwia:
Wielu absolwentów studiów prawniczych ma podobne wrażenia – czas spędzony na studiach kojarzy im się ze „wkuwaniem” przepisów. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja adwokacka czy notarialna to coś więcej niż tylko egzamin – to także praca w kancelarii. I właśnie dlatego tak ważne jest rozwiązywanie kazusów już na studiach. Równie istotne są zajęcia z praktykami – adwokatami czy radcami prawnymi.
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, o której więcej można przeczytać na stronie https://ewspa.edu.pl/, zatrudnia doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną. Studenci mają też zajęcia z praktykami i mogą skorzystać z indywidualnej opieki profesorskiej. Dodatkowo uczelnia realizuje program w przemyślany sposób – studenci uczą się jedynie tych przedmiotów, które są ściśle związane z kierunkiem studiów.
Planując ścieżkę kariery prawniczej, trzeba pamiętać, że dostanie się na aplikację to tylko etap – później pozostaje jeszcze znalezienie pracy. Ponieważ przepisy zmieniają się często, adwokaci, radcowie prawni czy komornicy sądowi muszą na bieżąco się dokształcać. W tym przypadku z pomocą przychodzą jednak m.in. branżowe konferencje, podczas których można zapoznać się z planowanymi zmianami w prawie i przygotować się do ich wejścia w życie.