Studia na kierunku Administrowanie zasobami łowieckimi i środowiskiem prowadzone we Wszechnicy Polskiej trwają dwa semestry i obejmują zajęcia teoretyczne i warsztatowe. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele.
Uzyskane kwalifikacje dają pogłębione przygotowanie do wypełniania funkcji administracyjnych lub nadzorczych w instytucjach i organizacjach zajmujących się gospodarką łowiecką lub ochroną środowiska.
Jest to oferta dla samorządów gmin, starostw i sejmików, urzędów wojewódzkich, lasów państwowych, wszystkich szczebli policji, strażników leśnych i łowieckich, zarządów kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego, a także organizacji i stowarzyszeń zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska.
Założeniem ideowym programu jest:
Program Studiów podyplomowych "Administrowanie zasobami łowieckimi i środowiskiem" zawiera trzy bloki przedmiotów:
Zajęcia są prowadzone przez wykładowców uczelni wyższych, Dyrekcji Lasów Państwowych, Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz dziennikarzy łowieckich czasopism z wykorzystaniem takich metod pracy, jak: wykład interaktywny, symulacja różnych zadań, wywiad dziennikarski, burza mózgów, wypełnienie wniosków o dofinansowanie.
Są to studia skierowane do osób posiadających wyższe wykształcenie (I lub II stopnia dowolnego kierunku), które są zatrudnione w urzędach i instytucjach i organizacjach zajmujących się administrowaniem lub nadzorem działań związanych z łowiectwem i ochroną środowiska.