O swojej drodze do finału konkursu Zbadaj.to oraz perspektywach zawodowych po skończeniu studiów społecznych opowiada - Kinga Fatek - studentka 5 roku socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
W marcu ruszyła kolejna edycja konkursu Zbadaj.to skierowanego do studentów i studentek zainteresowanych karierą w badaniach marketingowych. Byłaś jedną z finalistek ubiegłej edycji konkursu. Czy mogłabyś opowiedzieć o swojej drodze do finału?
Samą drogę do finału trudno opisać w kilku słowach. Zgłoszenie do pierwszego etapu wysłałam oczywiście parę minut przed północą. W zasadzie dowiedziałam się o konkursie na kilka dni przed zakończeniem pierwszego etapu. Sam udział w konkursie nie był mocno ukierunkowany na cel i to pewnie dlatego każdy kolejny etap i jego wyniki były zaskakujące. I etap to kwestionariusz- trzeba było trochę poszperać w Internecie w Google Analytics, opisać korelacje, oraz w kilku zdaniach zaproponować koncept badania. Potem przyszedł mail z informacją, że dostałam się do kolejnego etapu.
II część konkursu to najkrócej mówiąc case study. Pracowaliśmy na podstawie materiałów od partnera merytorycznego konkursu, czyli na danych od LOTTO. Najtrudniejsze w tych wszystkich zadaniach były chyba ograniczenia 'objętościowe'. Masz do zagospodarowania 3 slajdy i nie ma zmiłuj, że masz pomysł na 50. Poza krótką analizą materiału trzeba było zaprojektować badanie, nakręciłam film, ale tu też musiałam się namęczyć, żeby zmieścić się w narzuconych limitach. Potem już był tylko finał, a tam naprawdę świetna atmosfera. Specjaliści z branży badań marketingowych opowiadali nam ze szczegółami o tym, jak wygląda praca w badaniach.
Czy udział w konkursie miał wpływ na Twój rozwój zawodowy?
Zbadaj.to dał mi praktyczną wiedzę i pokazał świat badań od kuchni. Po konkursie dostaliśmy szeroką 'bazę' ofert staży od agencji badawczych. Mi zaproponowano staż w TNS Polska, w ilościowym dziale badań marketingowych. Na szczęście podejście pracodawców pozwoliło mi łączyć pracę z zajęciami.
Jakich rad udzieliłabyś studentom, którzy zastanawiają się nad wzięciem udziału w kolejnych edycjach Zbadaj.to?
Przede wszystkim, żeby się nie zastanawiali nad udziałem w konkursie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszeli o badaniach marketingowych. Zbadaj.to to konkurs studencki, który przyciąga rzeszę studentów z przeróżnych kierunków studiów. Nie ma ograniczeń. Ten konkurs to idealna okazja, żeby otworzyć się na nowe wyzwania i szansa na poznanie szalenie inspirujących, ciekawych świata ludzi. Jedyną barierą jest wyobraźnia.
Niebawem ukończysz studia na kierunku socjologia w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jakie są Twoje plany zawodowe? Czy studia pomogły Ci w ich ukształtowaniu?
Trudne pytanie. W każdym razie podczas studiów pracowałam w różnych branżach, począwszy od HR, poprzez różne instytucje zajmujące się realizacją badań. Moją główną motywacją była chęć zweryfikowania nie tylko w jakiej pracy czuję się najlepiej, ale przede wszystkim czego muszę się jeszcze nauczyć, nad czym popracować, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Bezsprzecznie, studia miały wpływ na ukształtowanie się moich zainteresowań, bo to tu zaczęła się cała przygoda z badaniami. Krok po kroku, od pierwszych przeprowadzonych wywiadów, które trwały zaledwie po 8 minut, poprzez krótkie projekty realizowane dla stowarzyszenia, aż do etapu, że zajmuję się nimi zawodowo jeszcze przed ukończeniem studiów.
Coraz częściej mówi się, że kierunki społeczne są wylęgarnią bezrobocia. Czy uważasz, że po socjologii, psychologii, pedagogice i pokrewnych kierunkach jest szansa na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy? Co trzeba zrobić by móc to osiągnąć?
Jak wszędzie… jeśli ktoś siedzi całe studia i nie myśli co będzie po ich skończeniu to prawdopodobnie w dniu obrony nie dostanie olśnienia i tylko stwierdzi: "jestem na socjologii, bo nie wiedziałem/am co ze sobą zrobić." Trzeba szukać i sprawdzać. Socjologia nie jest oczywista (bo nie jest zawodem), ale mimo powszechnej opinii daje wiele możliwości. Poza studiami, moim zdaniem trzeba zdobywać inne kompetencje i interesować się rynkiem pracy, oczekiwaniami pracodawców, ale przede wszystkim szukać swojego miejsca. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy zaangażowanie, trochę wysiłku i ciekawości świata.
Rozmawiała: Magda Prokopczuk - koordynatorka projektu Absolutnie Użyteczne Nauki Społeczne
Projekt realizowany przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, najstarszą, publiczną uczelnię pedagogiczną w Polsce, kształcącą na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, edukacja artystyczna oraz praca socjalna. Więcej na stronie: www.aps.edu.pl
Partner projektu
The New Answer
Obserwuj na Facebooku: https://www.facebook.com/absolutnieuzytecznenaukispoleczne
Subskrybuj kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVD6heRTN5vpYE7QyjxN74g