Uroczystość inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2023/2024 w Uczelni Vistula odbyła się w szczególnym czasie, bo krótko po wyborach parlamentarnych. Jak podkreślił w liście do społeczności akademickiej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, otwierają się dla nas wszystkich nowe możliwości.
List od prezydenta Warszawy odczytał podczas uroczystości jego zastępca Tomasz Bratek. – Uczelnie Vistula zajmują ważne miejsce na mapie Warszawy, miasta, które łączy ludzi, daje energię, wolność działania i myślenia, dzięki czemu rodzą się nowe idee – napisał Rafał Trzaskowski. – Dla mnie jako prezydenta Warszawy, jest niezwykle ważne, aby wspierać atmosferę intelektualnego zapału. W dobie dynamicznych zmian technologicznych uczelnie powinny być centrami wiedzy, hubami transferu wiedzy, co jest tak potrzebne, by zmieniać świat.
Prezydent podkreślił, że z ogromnym smutkiem przyjął wiadomość o śmierci profesora Aleksandra Ronikiera, wieloletniego rektora Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. – Jego wkład w rozwój polskiej nauki oraz Uczelni Vistula jest nie do przecenienia, a jego dziedzictwo będzie dla wszystkich inspiracją – napisał Rafał Trzaskowski.
Duch wzajemnego szacunku
Inauguracja Nowego Roku
Akademickiego 2023/2024 była wielkim świętem dla całej
społeczności akademickiej. – Nasza uczelnia to mikrokosmos –
wielokulturowy, różnobarwny i różnorodny pod względem
pochodzenia, religii, prezentowanych poglądów i nadziei – mówił
w swoim wystąpieniu dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor
Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Jest nas tutaj wszystkich –
w obu pionach, studenckim oraz naukowym i dydaktycznym – blisko 11
tysięcy. To doskonały wynik – podkreślał i wskazywał, że aby
koegzystencja była trwała i przyczyniała się do utrwalania
akademickiej wspólny w duchu wzajemnego szacunku, potrzebne są
ramy, które tę przestrzeń współpracy wytyczają. W skali mikro
tworzy je uczelnia, ale w skali makro – polskie państwo oparte na
akceptowanym społecznie prawie. – Mamy teraz taką szansę z uwagi
na wyniki wyborów parlamentarnych – akcentował profesor Konarski
i życzył wszystkim, aby mogli odnaleźć się w nowej przestrzeni
publicznej.
Spotkania, które zmieniają świat
– Spotykajcie się więc, i to nie tylko w świecie wirtualnym, rozmawiajcie i zadawajcie pytania – apelował do studentów dr hab. Krzysztof Celuch, profesor i rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, którego zainteresowania koncentrują się na branży spotkań. – To poprzez spotkania wygrywa się wojny i uprawia politykę. To w trakcie spotkań rozwijamy się, świętujemy i budujemy więzi – przekonywał.
– Jesteście tlenem dla przyszłych generacji – mówiła zaś do studentów podczas wykładu inauguracyjnego Joanna Kos-Krauze, wybitna reżyserka, scenarzystka, współautorka wielu nagrodzonych filmów. – W życiu człowieka ważna jest pierwsza iskra. Współpracujcie z innymi, słuchajcie i idźcie swoją drogą – apelowała Joanna Kos-Krauze.