2020-11-23 10:00

Pieniądze, finanse i majątek w praktyce domowego gospodarowania - wykład organizowany przez APS

Wykład otwarty w APS

Szkoła Doktorska Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej zachęca do udziału w wykładzie otwartym Pieniądze, finanse i majątek w praktyce domowego gospodarowania, który odbędzie się 23 listopada o godzinie 10:00.

Wykład pt "Pieniądze, finanse i majątek w praktyce domowego gospodarowania", na który Państwa serdecznie zapraszamy w imieniu dr hab. Marty Olcoń-Kubickiej oraz Szkoły Doktorskiej APS jest całkowicie otwarty dla każdej zainteresowanej tematyką osoby. Po wykładzie i dyskusji dr hab. Marta Olcoń-Kubicka poprowadzi wykład dla doktorantek i doktorantów.

Tematyka zajęć: W jaki sposób pary mieszkające razem i wspólnie prowadzące gospodarstwo domowe gospodarują pieniędzmi w życiu codziennym? W jaki sposób układają sobie życie finansowe w parze? Jak układają zasady kontroli i zarządzania pieniędzmi z wykorzystaniem wspólnego konta lub osobnych kont? Jak rozwiązują dylematy moralne związane z budżetowaniem i rozliczaniem się? Do czego służą im arkusze Excela? Jaką rolę w życiu finansowym młodych dorosłych ogrywają ich rodzice?

Wystąpienie prezentuje wyniki kilkuletnich badań etnograficznych poświęconych eksploracji praktyk pieniężnych w domach młodych mieszkańców Warszawy i okolic. W oparciu o kilkukrotne wizyty w domach 28 par, wywiady pogłębione, analizy dzienniczków finansowych oraz arkuszy kalkulacyjnych wystąpienie nakreśli mapę życia finansowego 20 i 30-latków tworzących wspólnie gospodarstwo domowe w dużym mieście. Zaprezentowana w badaniach perspektywa życia gospodarczego i konsumpcji stawia w centrum analiz znaczenie domowych pieniędzy oraz moralny aspekt powiązania pieniędzy z relacjami międzyludzkimi.

Perspektywa ta pozwala zrozumieć, że staranne oddzielanie oszczędności od bieżących wydatków, wydzielanie tego, co „moje”, „twoje” i „nasze”, dzielenie się w parze obszarami odpowiedzialności, czy też budżetowanie pieniędzy w arkuszach Excela służą realizacji zasady sprawiedliwości oraz projektu dobrego życia. Jednak aspiracje młodych ludzi z klasy średniej, takie jak własne mieszkanie, nie zawsze mogą być zaspokojone, co prowadzi do obecności rodziców w życiu finansowym młodych gospodarstw domowych oraz do negocjowania emocjonalnych i finansowych aspektów autonomii i zależności przez młodych idących „na swoje” we współczesnej Polsce. Przeprowadzone badania pozwoliły zidentyfikować te napięcia oraz zrozumieć wzajemny wpływ strategii życiowych i gospodarczych podejmowanych przez pierwsze „pokolenie wolnego rynku” w Polsce.

dr hab. Marta Olcoń-Kubicka - socjolog, pracuje naukowo w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako główna badaczka w Max Planck Partner Group for the Sociology of Economic Life. Jej obecne zainteresowania naukowe obejmują nową socjologię ekonomiczną oraz kulturowo zorientowaną socjologię pieniędzy. Specjalizuje się w etnograficznych badaniach praktyk gospodarczych i pieniężnych. Kierowała grantem NCN „Praktyki posługiwania się pieniędzmi w bliskich relacjach w młodych gospodarstwach domowych” (2014-2017). Obecnie kieruje badaniami w projekcie NCN „Międzypokoleniowe transakcje: praca relacyjna i moralne ramy w transferach majątku od rodziców do ich dorosłych dzieci”. W 2020 roku w Journal of Consumer Culture opublikowała artykuł „Pursuit of fairness in household financial arrangements among young middle-class couples in Poland”.

Informacje organizacyjne

  • Termin: 23.11.2020, 10:00-11:30 - wykład oraz dyskusja, 11:45-12:30 wykład dla doktorantów
  • Miejsce: Spotkanie za pośrednictwem ZOOM
  • Zapisy: na stronie - www.zapisy.aps.edu.pl

data ostatniej modyfikacji: 2020-11-05 12:43:49
Komentarze
 
Polityka Prywatności