Festiwal Nauki w Collegium Civitas odbędzie się w dniach 23-27 września 2019 roku. Uczelnia zaprasza młodzież i dorosłych na lekcje, warsztaty i spotkania otwarte.
Festiwal jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia, również po to, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce.
Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.
Festiwal Nauki w Collegium Civitas
W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki w dniach 23-27.09. w Collegium Civitas odbędą się lekcje dla szkół średnich (rejestracja na stronie Festiwalu Nauki) oraz spotkania otwarte, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych danym tematem (bez rejestracji).
Podczas tegorocznych spotkań eksperci Collegium Civitas porozmawiają m.in. o:
Wspólnie zastanowimy się też nad tym:
PROGRAM SPOTKAŃ OTWARTYCH (wszystkie spotkania odbywają się na 12.
piętrze Pałacu Kultury i Nauki i zawsze rozpoczynają się o godz. 18.00):
24.09., godz. 18.00, aula A
Iwona Kubiak, Coachingowy styl zarządzania
Czym styl coachingowy różni się od innych stylów zarządzania? W jaki sposób można go zastosować? Jakie wyzwania stoją przed menedżerem coachem?
Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się, jaka zależność zachodzi pomiędzy wprowadzeniem tego stylu zarządzania a poziomem zaangażowania pracowników oraz jak wspierać menadżerów gotowych podjąć wyzwanie związane ze zmianą stylu zarządzania zespołami.
26.09., godz. 18.00, aula B
Iwona Kubiak, Wszystko, co chcecie wiedzieć o coachingu, a nie ma się kogo zapytać
Czy coaching jest modą? Kim właściwie jest coach i co dobrego może nam zaoferować? Czy warto skorzystać z takiego wsparcia? Co różni coacha od eksperta i kogo potrzebuje obecnie społeczeństwo?
Podczas wykładu słuchacze poznają fakty i mity na temat tej metody
polepszania jakości swojego życia, otrzymają odpowiedzi na nurtujące ich
pytania, a także dowiedzą się co należy zrobić, żeby zostać coachem.
27.09., godz. 18.00:
1. Czy sondaże wyborcze kłamią? dr Paweł Maranowski, aula D
Sondaże wyborcze stały się współczesnym miernikiem nastrojów społecznych. Przez część opinii publicznej są one jednak odbierane negatywnie jako nieskuteczny sposób przewidywania przyszłości. Czym różni się sondaż wyborczy od innych badań tego typu? Czym jest sondaż społeczny i czy dzięki niemu można oszacować wynik wyborów? Spróbujemy wspólnie ze słuchaczami odpowiedzieć na te pytania.
2. Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna
duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja, dr Agnieszka Bukowska,
aula A
Co to jest sekta destrukcyjna? Czy wiesz, w jaki sposób werbują i
uzależniają swoich członków grupy o charakterze parareligijnym,
paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym? O tym, jak nie wpaść w
sidła sekt i jak radzić sobie z nieetycznym wpływem osób trzecich
opowie w trakcie wykładu socjolog i pedagog, dr Agnieszka Bukowska.
Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami
uzależnienia jednostki od lidera oraz od innych współwyznawców.
3. Miejsca pamięci współczesnej Chorwacji i Serbii. Co zostało z dawnej Jugosławii? prof. Tomasz Stryjek, s. 1222
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną zdjęcia miejsc pamięci z Chorwacji i Serbii związanych z polityką pamięci tych dwu państw od rozpadu Jugosławii w 1991 r. do dziś. Omawiając slajdy, prowadzący zrekonstruuje podstawowe mity historyczne z czasów średniowiecza i nowożytności oraz II wojny światowej, na których opiera się współczesna tożsamość chorwacka i serbska. Choć w obu krajach odrzucono ideę jugosłowiańską, jednak nie usunięto wszystkich symboli z okresu 1945-1991. Oznacza to, że ulice marszałka Tity, pomniki walk partyzanckich czy symbole czerwonej gwiazdy nadal można spotkać na ulicach miast. W Chorwacji i Serbii nie było ustawy dekomunizacyjnej, co istotnie odróżnia je od Polski, Ukrainy czy państw bałtyckich. Skłania to do refleksji nad odmiennością jugosłowiańskiego komunizmu od komunizmu w państwach europejskich zależnych od ZSRR. Pokaz slajdów stanowi załącznik książki „Balast czy fundament? Serbia i Chorwacja wobec własnej historii od schyłku Jugosławii do współczesności”, która ukaże się z końcem 2019 r.
4. Świat vs. algorytmy, Łukasz Głombicki, aula B
Jak tworzyć treści na FB, IG i YT, żeby ludzie je widzieli?
28.09., godz. 11.00:
Jak się komunikować, aby się nie ranić? Iwona Kubiak, aula C
Praktyczny warsztat o istocie komunikacji w bliskich, intymnych relacjach. Dlaczego im bardziej nam na kimś zależy, tym trudniej się komunikować? Na co zwrócić uwagę w komunikacji z mężem, żoną czy dzieckiem? Czy się kłócić i jeśli tak, to jak? Co nas rani i jak się przed tym chronić? W trakcie wykładu słuchacze poznają praktyczne wskazówki do zastosowania w bliskich, intymnych relacjach.