Seminarium odbędzie się 25 maja o godzinie 18:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.
Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu "Spojrzenia na terroryzm", który ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Seminarium 25 maja zostanie poświęcone terroryzmowi w ujęciu psychologicznym.
Racje, które stoją za przyłączaniem się indywidualnych osób do organizacji terrorystycznych są inne dla każdej z nich a jednocześnie posiadają wspólne źródła. Rozpoznanie czynników sprzyjających radykalizacji i rekrutacji jest jednym z najważniejszych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Jest to tym istotniejsze, że współczesna Europa stoi przed zagrożeniem tak ze strony "religijnego fundamentalizmu", jak i "zbrodni przemocy i nienawiści" (grup ksenofobicznych, faszyzujących). Dodatkowym ważnym aspektem jest analiza jednostek, które pomimo braku przynależności do organizacji terrorystycznych utożsamiają się z nimi oraz od nich czerpią. Kolejną grupą, na którą warto zwrócić uwagę są osoby działające z własnych, prywatnych pobudek. Zasadna będzie więc analiza ryzyka uwzględniająca cechy osobowości, potencjalne zaburzenia, doświadczenia oraz istotne zmiany w zachowaniu.
W dyskusji o psychologicznych źródłach terroryzmu wezmą udział:
Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.
Wydarzenie odbędzie się 25 maja (piątek) 2018 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl.