Podczas listopadowego spotkania widzowie zobaczą „Gunnar szuka Boga”, norweski dokument opowiadający o rozczarowaniu konsumpcyjnym stylem życia i poszukiwaniu absolutu w świecie, który zapomniał o duchowości. Po projekcji odbędzie się dyskusja „Dlaczego tak trudno być zdrowym i bogatym” z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS: mgr Joanny Gutral i dr Oliwii Szymańskiej.
Tęskni za ciszą i duchowością. Ma nadzieję, że w klasztorze znajdzie odpowiedzi na nurtujące go metafizyczne pytania i rozwieje swoje wątpliwości. Podczas tej wyjątkowej podróży opowiada o kulturowo- społecznych skojarzeniach, zdradza swoje sny i marzenia, kwestionuje sposób, w jaki zorganizowane są życie i religia w zachodnich społeczeństwach.
W klasztorze bierze udział w codziennym życiu mnichów, poznaje ich punkt widzenia świata, stosunek do samotności i śmierci. Czy jednak ten sposób życia, oparty na ciszy, modlitwach i medytacji, jest tym, czego żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości Gunnar tak naprawdę potrzebuje? Czy możliwe jest przeniesienie postawy mnichów do jego świata? Film nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
Być może odpowiedź przyniesie rozmowa po filmie, podczas której prelegenci wraz z publicznością zastanowią się, dlaczego tak trudno zachować zdrowie psychiczne, nie rezygnując przy tym z wysokiej pozycji materialnej.
Reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 90 min
Każdy z uczestników Filmoterapii z Sensem 2 tuż po zakończonym seansie może wziąć udział w treningu filmoterapeutycznym. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną, z powodzeniem stosowana na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.
Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny - nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Trening filmoterapeutyczny krok po kroku
8 listopada 2017 r., godz. 20.00 (środa)
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 60 min
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa