29 marca 2017 (środa)

Targi idei w Collegium Civitas

Targi idei odbędą się 29 marca 2017 roku w siedzibie Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Kinotece. Wydarzenie poświęcone jest wspieraniu innowacji społecznych na uczelniach wyższych, aby wziąć w nim udział należy się zarejestrować.

Innowacje społeczne podbijają świat. Realizowane są przez ludzi z pasją i inwencją, którzy dostrzegają możliwości i rozwiązania tam, gdzie nie widzą ich inni. Do najbardziej znanych przykładów należą m.in. bank dla ubogich założony w Bangladeszu, który pomaga ubogim wyrwać się z biedy. Za tę innowację, w 2006 r. prof. M. Yunus został uhonorowany pokojową nagrodą Nobla. Innym przykładem są coraz bardziej popularne kooperatywy gastronomiczne, pomagające w rehabilitacji społecznej grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na polu edukacji wyższej, warty odnotowania jest m.in. pomysł Shai Reshef'a na "demokratyzację wyższego wykształcenia" dzięki tzw. otwartym uniwersytetom (University of the People) - centrom, które dzięki technologiom zdalnego dostępu, umożliwiają nieodpłatne studiowanie ludziom, których na studia nie stać.

Jakie stanowisko przyjmują uczelnie wyższe, wobec tego typu zjawisk? Wiele z nich, np. uniwersytety brytyjskie czy amerykańskie, skupione m.in. w ramach sieci AshokaU, starają się wspierać te trendy, tworzą ścieżki edukacyjne mające przygotować młodych ludzi do tego, aby byli gotowi wprowadzać pozytywne zmiany społeczne w swoim otoczeniu.

Niestety w Europie Centralnej i Wschodniej uczelnie wciąż nie wypracowały systemowych rozwiązań, mogących wspierać edukację innowatorów społecznych. Jak zauważa prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas, aby to osiągnąć "Konieczna jest współpraca trzech grup podmiotów, środowisk akademickich, biznesu ale też organizacji pozarządowych".

Do tych wszystkich środowisk adresowane jest wydarzenie "Targi wiedzy" 29 marca w Warszawie. W trakcie części pierwszej odbędą się panele poświęcone roli uczelni wyższych we wspieraniu innowacji społecznych, podczas których uczestnicy spróbują m.in. odpowiedzieć na pytania: czym odróżniają się innowacje społeczne od innych przedsięwzięć biznesowych, jak uczelnie wspierają innowacje społeczne oraz jaka jest rola otoczenia biznesu, w tym sieci i organizacji pozarządowych we wspieraniu innowatorów. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną doświadczenia Uniwersytetu w Northampton, jednego z trzech uniwersytetów w Europie posiadającego prestiżową akredytację Changemaker Campus przyznawaną przez AshokaU a także doświadczenia Uniwersytetu Mikołaja Romera z Litwy.

W drugiej części spotkania prezentacja projektów innowacji społecznych, z różnych dziedzin, przed inwestorami w trakcie Wolves Summit - jednego z najważniejszych wydarzeń dla start-upów w skali europejskiej. Jest to szansa, w szczególności dla innowatorów społecznych, na publiczne zaprezentowanie pomysłu, zetknięcie się z innymi innowatorami oraz networking.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu prosimy o kontakt mailowy w terminie do 24 lutego 2017 r. Bliższych informacji udziela: Łukasz Krajnow, e-mail: lukasz.krajnow@civitas.edu.pl


opublikowano: 2017-02-24
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 07:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | TRENING
23 listopada 2024 (sobota), godz. 11:00
21. Warszawskie Targi Sztuki
23 listopada 2024 (sobota), godz. 13:30
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | KONKURENCJA
23 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
CZYTANIE ETR: PAN TADEUSZ. ŻYWIOŁY OPOWIEŚCI | 19. MFSO
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
ARTYSTYCZNE MARKI, IV EDYCJA – KONCERT GALOWY
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Kosmiczny Pokój
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Worakls Orchestra | Warszawa II KONCERT
Polityka Prywatności