Salon Socjologiczny to spotkania, których pomysłodawcami i organizatorami są pracownicy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych SGGW. Salon Socjologiczny, którego prelegentami są uznani polscy i światowi socjologowie jest już inicjatywą rozpoznawalną w środowisku naukowym. Celem spotkań organizowanych w ramach Salonu Socjologicznego jest upowszechnianie wiedzy społecznej oraz naukowa debata na temat istotnych problemów społecznych.
Przedsięwzięcie objął Patronatem JM Rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski oraz Zarząd Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Socjologicznego.
Salon Socjologiczny uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę.
O prelegencie
Dr hab. Krzysztof Wielecki, prof. UKSW, kierownik Katedry Myśli Społecznej Instytutu Socjologii UKSW
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, habilitował się na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie kierownik katedry Myśli Społecznej Instytutu Socjologii UKSW oraz Kierownik Studium Doktoranckiego Instytutu Socjologii UKSW. Zajmuje się socjologią, publicystyką społeczną i polityczną. Jest autorem oryginalnego programu edukacji integralno-podmiotowej, realizowanego przez Stowarzyszenie Kultury i Edukacji. Główne zainteresowania naukowe: współczesna myśl społeczna, filozofia społeczna, antropologia filozoficzna, podmiotowość indywidualna i zbiorowa, socjologia cywilizacji i ładu społecznego, kultura masowa, socjologia ekonomii, psychologia społeczna. Główne prace: "Podmiotowość w dobie kryzysu postindustrializmu. Między indywidualizmem a kolektywizmem" (2003) oraz "Kryzys i socjologia" (2012).