Centrum „Doświadczenie i Pamięć”, działające przy Fundacji FCP – Centrum „Doświadczenie i Przyszłość -DiP” oraz Centrum Interwencji Socjologicznych (CIS) Collegium Civitas, zapraszają na dyskusję na temat współczesnej polskiej młodzieży, która rzekomo „skręca w prawo”. Spotkanie odbędzie się 11 października 2016 roku, w godz. 14.30-16.00, ul. Nowy Świat 58 (I piętro), wstęp wolny.
W naszym kraju trwa ożywiona debata publiczna, w której najczęściej miesza się tak różne pojęcia jak "polska tożsamość narodowa", "patriotyzm", "konserwatyzm" i "nacjonalizm" czy wręcz "faszyzm". Do tego dochodzą coraz częściej powtarzające się napaści na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, których autorami najczęściej są młodzi mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości. Z jednej strony - i to pokazuje badanie sondażowe zrealizowane przez Centrum Badania nad Uprzedzeniami UW z CIS CC -, polska młodzież wykazuje zdecydowanie "konserwatywno-narodowe" preferencje wyborcze. Z drugiej strony, przedstawia się młode ruchy radykalno-nacjonalistyczne (jak ONR, czy Młodzież Wszechpolska), czy uczestników Marszu Niepodległości, albo jako niepokojącą współczesną twarz polskiego nacjonalizmu albo jako polską młodzież "w pigułce", albo współczesnych "faszystów".
Wraz z zaproszonymi ekspertami i z publicznością zastanowimy się, dlaczego młodzi Polacy tak chętnie głosują na partie konserwatywno-narodowe? Czy można faktycznie mówić o, tak często publicznie stawianej diagnozie o skręcaniu polskiej młodzieży w kierunku prawicowym, albo przypisując im często poglądy i postawy radykalnie nacjonalistyczne? Czy za wzrostem zainteresowania historią, choćby "Żołnierzy Wyklętych" i coraz większym popytem na popularną symbolikę narodową (patriotyczne gadżety, koszulki, etc.) - kryją się głębsze postawy i zmiana społeczna, jeśli tak to jaka?
Panelistami będą Prof. UW, dr hab. Michał Bilewicz, dr Michał Łuczewski (UW, Centrum Myśli Jana Pawła II) oraz dr Łukasz Jurczyszyn, Collegium Civitas.
Debatę poprowadzi dr Adam Leszczyński, PAN, Gazeta Wyborcza.