Wykład odbędzie się 15 czerwca o godzinie 17:30 na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Nowoursynowskiej 159c (Budynek 32) . Wstęp wolny.
Jak wskazują badania naukowe niepokojący jest w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, wysoki odsetek osób z niedoborami witaminy D, stwierdzany w różnych grupach wiekowych społeczeństwa.
Głównym naturalnym źródłem witaminy D jest synteza skórna. Ważne są także źródła żywieniowe. Jednakże zmiana trybu życia i związane z tym ograniczone przebywanie na słońcu oraz niska podaż tej witaminy w diecie przyczyniają się do zwiększenia jej deficytów u ludzi.
W powszechnym przekonaniu niedobór witaminy D kojarzony jest głównie z rozwojem chorób układu kostnego - krzywicą, osteomalacją i osteoporozą. Tymczasem, skutki jej niedoboru dotyczą również innych układów i narządów, gdyż witamina D odgrywa ważną rolę w prawidłowym ich funkcjonowaniu. Obniżone zasoby ustrojowe witaminy D są obecnie postrzegane jako ważny czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, m.in. nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego, autoimmunologicznych oraz wielu innych.
Z uwagi na wielokierunkowe działanie witaminy D, właściwe jej spożycie stało się ważnym zadaniem żywieniowców i lekarzy. Stąd też, już po raz drugi, nasza Wszechnica podejmuje ten temat. Tym razem, wykładowca - dietetyk i lekarz - większą uwagę zwróci na rolę witaminy D w profilaktyce wyżej wymienionych chorób oraz na jej suplementację. Na wykładzie zostaną zatem omówione m.in. następujące zagadnienia:
1. Znaczenie witaminy D dla zdrowia człowieka, w tym m.in. wpływ na:
2. Rekomendacje dotyczące podaży witaminy D.
3. Naturalne źródła witaminy D:
4. Suplementacja witaminy D - dla kogo i kiedy?