30 stycznia 2016 (sobota)

Wystawa prac studentów Europejskiego Wydziału Sztuk AFiB Vistula w Galerii „Młynek” w Warszawie

W czym tkwi moralny sens życia? Jak wyrazić istotę związków międzyludzkich? Odpowiedzi na podobne pytania zadają artyści w pracach prezentowanych na wystawie zbiorowej pt. „MY” w Galerii „Młynek” na warszawskiej Woli. Wystawa prac dyplomowych studentów Europejskiego Wydziału Sztuk Akademii Finansów i Biznesu Vistula zrealizowanych pod kierunkiem Magdaleny Cybulskiej potrwa do 30 stycznia 2016 r.

Eksponowane na wystawie "MY" prace Marcina Dybowskiego zostały wykonane w technice suchej igły, czyli jednej z tradycyjnych technik druku wklęsłego. Prezentowany fragment cyklu dyplomowego nawiązuje do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i jest jednocześnie własnym rozważaniem Marcina Dybowskiego nad charakterem ludzkiej natury. Artysta próbuje zgłębić sens podstawowych spraw egzystencjalnych, takich jak choćby moralne aspekty życia, przyszłość, niepokój czy zwątpienie. Stopniowe przemiany przedstawianych postaci stanowią przejście od symbolu do rezultatu, pokazującego istotę tkwiącą w każdym z nas.

Do tej pory prace Marcina Dybowskiego były prezentowane m.in. podczas XII Międzynarodowego Biennale Grafiki - Sucha Igła w Uzice w Serbii. W 2015 roku artysta został jednym z finalistów ogólnopolskiego konkursu malarstwa im. Franciszki Eibisch, a jego praca znalazła się na wystawie pokonkursowej w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie.

W Galerii Młynek można obejrzeć także prace Anny Dybowskiej, które stanowią część jej cyklu dyplomowego stworzonego w technice linorytu - tradycyjnej technice druku wypukłego. Inspiracją do powstania cyklu było przedstawienie etapów ludzkiej egzystencji, prowadzące do zgłębienia istoty związków międzyludzkich. Ukazane w pracach artystki wyraziste formy przeciwstawiają sobie statyczność i dynamikę. Z kolei napięcie emocjonalne zostało zbudowane przez zastosowanie zróżnicowanej gęstości tkanki graficznej materii. Sylwetowość odciętych z bieli tła kształtów intryguje, zachęcając do własnych świadomych i podświadomych skojarzeń.

W 2015 roku prace Anny Dybowskiej zostały zaprezentowane podczas IX Międzynarodowego Przeglądu Exlibris im. Pawła Stellera organizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz na wystawie pokonkursowej XI Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie. Obrazy artystki znajdują się m. in. w zbiorach Płockiej Galerii Sztuki.

Na wystawie "MY" zaprezentowano również obrazy Iwony Sroczyńskiej. Prace zostały wykonane w technice graficznej w litografii i monotypii tuszem. Artystka inspirowała się dziełem Witolda Gombrowicza "Ferdydurke". Cykl "GĘBOLITO" przedstawia grę pozorów i uformowane "pozmieniane gęby". Im bardziej wykrzywione, zdeformowane, tym bardziej cierpiące na brak autentyczności i wolności. Priorytetem poszukiwań artystki jest człowiek i wszystkie zjawiska towarzyszące istnieniu.

Do tej pory prace artystki były prezentowane w Galerii "Przy Bramie" w Lublinie czy w Domu Polonii w Pułtusku i Krakowie.

Wystawę w Galerii "Młynek" zamykają dzieła Aleny Drozd - studentki Europejskiego Wydziału Sztuk Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zaprezentowanych 17 ornamentów, powstało na przekrojach pnia za pomocą techniki graficznej linorytu. Artystce zależało na przekazaniu przemyśleń dotyczących cykliczności istnienia ludzkiego. Pomimo, szybkiego tempa życia wśród zaawansowanych technologicznie produktów, ludzie nadal pozostają częścią natury. Więź człowieka z przyrodą jest nierozerwalna i potrzebna to tego, by przeżyć życie w harmonii. Artystka w swoich pracach inspirowała się twórczością m.in. Józefa Gielniaka, Jerzego Jędrysiaka i Małgorzaty Stanielewicz.

Europejski Wydział Sztuk został powołany do życia w listopadzie 2014 r. w wyniku połączenia Europejskiej Akademii Sztuk (EAS) w Warszawie, utworzonej przez jednego z czołowych polskich malarzy, dr hab. Antoniego Fałata z Akademią Finansów i Biznesu Vistula. Europejski Wydział Sztuk AFiB Vistula kształci studentów na studiach licencjackich i magisterskich na kierunku grafika, inżynierskich studiach z dziedziny architektury i urbanistyki. Odwołując się do tradycji sztuki europejskiej wspiera studentów polskich i zagranicznych w ich indywidualnej drodze artystycznej. Wydział kontynuuje i rozwija tradycje EAS, która w swojej historii skupiła znakomitych pedagogów mających wybitne osiągnięcia artystyczne, sławy współczesnej sztuki polskiej, takie jak m.in. Wiktor Zin, Franciszek Starowiejski, Jerzy Duda-Gracz, Zbysław Maciejewski, Julian Pałka, Jerzy Grabowski, Mieczysław Wasilewski, Barbara Szubińska, Kiejstut Bereźnicki, Stanisław Baj, Wiesław Garboliński, Ryszard Osadczy.

Więcej informacji:

Wolskie Centrum Kultury, Galeria "Młynek": www.dzialdowska.pl

AFiB Vistula:

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2015 r. uplasowała się na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych wydawnictwa "Perspektywy", uzyskała również wyróżnienie w kategorii "Najwyższa Jakość Studiów" w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".

Z Uczelnią związani są wybitni eksperci, m.in. dr Marek Kulczycki - b. prezes Deutsche Banku, prof. Krzysztof Rybiński - b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski - b. minister finansów i b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak - b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

AFiB Vistula oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe, EMBA, seminaria doktorskie. Od roku akademickiego 2014/2015 w AFiBV można zdobyć dyplom University of London / London School of Economics. Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Uczelnia istnieje od 1992 r. Wraz ze Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji oraz Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu tworzy Grupę Uczelni VISTULA.

Więcej na: www.vistula.edu.pl


opublikowano: 2016-01-18
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 07:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | TRENING
23 listopada 2024 (sobota), godz. 11:00
21. Warszawskie Targi Sztuki
23 listopada 2024 (sobota), godz. 13:30
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | KONKURENCJA
23 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
CZYTANIE ETR: PAN TADEUSZ. ŻYWIOŁY OPOWIEŚCI | 19. MFSO
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
ARTYSTYCZNE MARKI, IV EDYCJA – KONCERT GALOWY
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Kosmiczny Pokój
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Worakls Orchestra | Warszawa II KONCERT
Polityka Prywatności