Historia Eileen Wournos, jedna z najbardziej przejmujących opowieści seryjnych morderczyń w Stanach Zjednoczonych, stała się inspirującym materiałem, na podstawie którego powstał film „Monster″ w reżyserii Patty Jenkins. Uniwersytet SWPS wraz z Kinem Praha w ramach II edycji cyklu „Filmowe (ob)sesje″ zapraszają na projekcję, która odbędzie się 27 października 2015 r. o godz. 20.00. Po filmie kluczowe wątki występujące w fabule omówią eksperci uczelni – Iza Jąderek i Agnieszka Bratkiewicz.
Normalne kino nienormalne
"Filmowe (ob)sesje" to cykl spotkań, podczas których w wybrany wtorek każdego miesiąca prezentujemy filmy o tematyce psychologicznej. Celem projektu jest przybliżenie widzom problemów i zaburzeń natury psychologicznej oraz obalenie mitów i stereotypów z nimi związanych. Podczas dyskusji z ekspertami z SWPS będziemy starali się przeanalizować postępowania osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami oraz trudnymi relacjami w rodzinie. W trakcie naszych sesji, filmowa fikcja będzie platformą do rozmowy na wiele społecznie ważnych tematów, na które nie zawsze jest czas w codziennych rozmowach wśród przyjaciół i o których nie myślimy, dopóki bezpośrednio nie dotyczą nas lub naszych bliskich.
Zobaczyć - znaczy zdiagnozować, czyli co w programie
Program "Filmowych (ob)sesji" łączy klasykę kina amerykańskiego oraz nagradzane na festiwalach filmy europejskie. Dzięki temu cykl jest ciekawy nie tylko dla osób o zainteresowaniach psychologicznych, lecz także dla kinomanów, ceniących sobie wybitne, trudne kino ze znakomitą grą aktorską oraz intrygujące debiuty reżyserskie.
O filmie "Monster" słów kilka
Historia przedstawiona w filmie "Monster″ oparta jest na autentycznych wydarzeniach z życia seryjnej morderczyni - Eileen Wournos (Charlize Theron). Od dziecka Aileen była maltretowana i wychowywała się w patologicznym środowisku w Michigan, co między innymi sprawiło, że jeszcze zanim ukończyła 13 lat, zaszła w ciążę i stała się prostytutką. W późniejszym czasie przeprowadziła się na Florydę, gdzie świadczyła swoje usługi kierowcom ciężarówek. Film skupia się na 9 miesiącach jej życia, na przełomie lat 1989/90, kiedy to Aileen pozostawała w homoseksualnym związku z kobietą o imieniu Shelby oraz kiedy zaczęła zabijać mężczyzn, którzy próbowali ją zgwałcić. Przed sądem Wuornos argumentowała, że za każdym razem stawała w obronie własnej.
Wstęp do projekcji oraz spotkanie z ekspertami poprowadził Piotr Szygalski, dziennikarz od lat związany z kinem i filmem. Do rozmowy po projekcji filmu z ramienia Uniwersytetu SWPS zostali zaproszeni:
Data i miejsce