Na zaproszenie Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego 20 października będzie gościć Jesse Jacksona, założyciela i prezesa Koalicji Rainbow PUSH, organizacji wspierającej sprawiedliwość społeczną i prawa obywatelskie.
Jesse Jackson (ur. 8.10.1941 r.), pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów, to niezwykle wpływowy działacz na rzecz praw człowieka w Ameryce Północnej, dwukrotny kandydat na prezydenta USA w latach 1984 i 1988. Był dziennikarzem i rzecznikiem Dr. Martina Luthera Kinga Jr., do którego dołączył już w 1965 r. jako młody absolwent socjologii Akademii Rolniczo-Technicznej Północnej Karoliny. Później przeniósł się z żoną do Chicago, gdzie po studiach w seminarium został duchownym baptystów. Od dziecka chciał głosić kazania, wspierać duchowo i emocjonalnie słabszych w walce o równe prawa, zwłaszcza, że sam wcześniej doświadczył segregacji rasowej w szkole, w miejskim autobusie, w dostępie do lepszej edukacji.
W 1971 r. powołał organizację People United to Save Humanity - PUSH, a w 1984 r. - National Rainbow Coalition, która stawiała sobie za cel walkę o równe prawa bez względu na kolor skóry, płeć czy orientację seksualną. Później obie zjednoczone organizacje stały się zapleczem prowadzonych przez Jacksona kampanii i akcji politycznych w kraju i zagranicą. Ten odważny, porywający kaznodzieja szybko zyskał sławę i poparcie milionów Amerykanów. Okazał się też skutecznym negocjatorem w zdawałoby się beznadziejnej sytuacji: w 1983 r. wynegocjował z prezydentem Assadem uwolnienie skazanego na ścięcie strąconego w Syrii amerykańskiego pilota. Rok później udało mu się w podobny sposób uzyskać u Castro zwolnienie 23 Amerykanów więzionych na Kubie. Jeszcze wielokrotnie był skuteczny w uwalnianiu jeńców wojennych w drodze negocjacji m.in. z Iranu, czy Kosowa, za co otrzymał Prezydencki Medal Wolności, najwyższe odznaczenie przyznawane cywilom w USA. W 2000 r. jego pokojowego wystąpienia słuchało milion młodych ludzi demonstrujących w Londynie przeciwko prowadzonym wojnom.
Jesse Jackson po raz pierwszy jest w Polsce. Tym razem będzie przemawiał do przyszłych liderów, dziś studentów Akademii Leona Koźmińskiego. To spotkanie powinno ich uwrażliwić na problem praw człowieka w skali globalnej w każdym możliwym wymiarze. Jackson gości w Akademii Leona Koźmińskiego na zaproszenie prof. Grzegorza W. Kołodko, z którym spotkali się w Maroku, podczas Crans Montana Summit pt. "Creating Hope For Youth and Security For All". Choć zajmują się zgoła innymi sprawami, łączy ich troska o sprawiedliwość społeczną.