Collegium Civitas zaprasza na dziewiąte spotkanie WarszawQA, które odbędzie się 22 czerwca w siedzibie uczelni w Pałacu Kultury i Nauki, piętro XII, Aula A. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Zwinne metodyki zawdzięczają swoje powstanie dzięki potrzebie elastycznej obsługi szybko zmieniających się wymagań klienta w czasie trwania projektu oraz tworzeniu wysokiej jakości programów, aplikacji czy serwisów internetowych. Podczas prezentacji postaram się zainteresować jedną z popularnych technik Scrum umożliwiających zbieranie i poprawne opisywanie wymagań użytkownika w postaci historyjek (user stories) oraz ich późniejszą projekcję na codzienną pracę zespołu poprzez dodanie kryteriów akceptacji (Acceptance Criteria). Przybliżę sposoby i zalety stosowania wspomnianej wyżej metody uzupełniając teorie o przykłady. Dodatkowo opierając się na Scrum framework przejdziemy przez cykl życia wymagania od momentu definicji, poprzez planowanie iteracji, development, retrospektywę aż do momentu wypuszczenia nowej, działającej wersji produktu live. Będę chciał udowodnić, iż technika w znaczący sposób wpływa na to, iż produkt jest w momencie oddania zgodny z potrzebami użytkownika.
W drugiej części spotkania kolejny Gość Paweł Dudzik z prezentacją: Testowanie wymagań pozafunkcjonalnych
Jak zwykle dla aktywnych Uczestników dyskusji przygotowano podarunki książkowe i koszulki WarszawQA.
W przerwie, poczęstunek oraz nieocenione rozmowy w kuluarach.
WarszawQA - Warsaw Quality Assurance Group, to inicjatywa dedykowana dla ludzi związanych z obszarem zapewnienia jakości oprogramowania: testerów, inżynierów jakości oprogramowania, QA managerów, ale także analityków, kierowników projektów oraz twórców oprogramowania. Zapraszamy również wszystkich, którzy chcieliby posłuchać i dowiedzieć się czym jest zapewnienie jakości oprogramowania.
Celem projektu jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy pasjonatami obszaru zapewnienia jakości oprogramowania, a także możliwość rozmowy i poznania ludzi o zbieżnych pasjach .
Organizatorzy chcieliby, aby Uczestnicy sami nadawali ton spotkań, aby miały praktyczny wydźwięk, służyły pomysłem jako propozycja rozwiązania problemów codziennych zmagań w pracy, czyniąc ja pasjonującą i lekką.