Obrzydliwe jedzenie, kulturowe tematy tabu i brzydka cielesność – różne aspekty wstrętu podejmą kulturoznawcy, filmoznawcy i antropolodzy kultury podczas konferencji 1-2 czerwca 2015 r. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Początek w poniedziałek o godz. 10.30 w siedzibie przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Dla słuchaczy wstęp wolny.
Organizatorzy konferencji zachęcają do refleksji nad społeczno-kulturowymi uwarunkowaniami wstrętu i obrzydliwości. Inspirację zaproponowanej tematyki stanowi doświadczenie wyniesione z uważnego przysłuchiwania się wystąpieniom wygłoszonym podczas Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Mięso!", zorganizowanej w ubiegłym roku przez Instytut Kulturoznawstwa SWPS. Omawiana podczas niej problematyka okazała się pretekstem do rozważań z pogranicza teorii sztuk, poprzez antropologię i językoznawstwo, aż po kuluarowe, acz wynikające niejako per se, cenne dyskusje światopoglądowe. Tym razem sięgamy po jeszcze szersze zagadnienie, które nietrudno rozumieć w sposób zarówno dosłowny, jak i metaforyczny.
To, co obrzydliwe, może także stanowić przenośnię: jako obraz, porównanie, element propagandy. W takim wypadku pojęcie to odnosiłoby się w mniejszym stopniu do doznań, a bardziej do moralności, przyzwyczajeń bądź manipulacji przekazem medialnym. Ponadto często dostrzec można intencjonalne wykorzystanie tego, co wzbudza wstręt - od popkulturowych produkcji celowo przekraczających granice tzw. dobrego smaku, po posługiwanie się "obrzydliwymi" skojarzeniami w celu opisania wroga, lub by podważyć człowieczeństwo danej jednostki czy grupy.
Program dostępny na stronie: http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/12791-konferencja-pt-a-fe-spoleczno-kulturowe-konteksty-wstretu-i-obrzydliwosci