5 kwietnia 2015 (niedziela)
(Archiwum)

Bezpłatna konferencja dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie i ekonomii w praktyce „Edukacja ekonomiczna w XXI w.”

Konferencja dla nauczycieli - plakat

Sukces ubiegłorocznej edycji konferencji pt. „Innowacyjne metody nauczania ekonomii” oraz duże zainteresowanie ze strony kadry pedagogicznej tą tematyką, sprawiły że Forum Obywatelskiego Rozwoju postanowiło kontynuować swój projekt. Tegoroczna konferencja pt. „Edukacja ekonomiczna w XXI w.” odbędzie się w sobotę 11 kwietnia 2015 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Długiej 44/50 w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Minister Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji objęły nad nim honorowy patronat. Partnerem konferencji jest Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskie Centrum Innowacji EkonomicznoSpołecznych i Szkoleń.

Głównym punktem konferencji będzie panel dyskusyjny „Nauczanie ekonomii w szkołach – problemy i rozwiązania”. Dyskusja ma na celu przedstawienie dobrych praktyk nauczania ekonomii z zagranicy, identyfikację problemów edukacji ekonomicznej w Polsce oraz wypracowanie rekomendacji w jaki sposób można ją poprawić. Moderatorem panelu będzie dziennikarz i felietonista Jan Wróbel, a w dyskusji udział wezmą: Arkadiusz Walczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Katarzyna Teter z Banku Zachodniego WBK oraz dr Tomasz Kopczewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

W ramach konferencji odbędzie się również kilka sesji wykładowych. Zaczniemy od krótkiej prelekcji Jana Wróbla „Dlaczego warto uczyć ekonomii?” , która ma na celu pokazanie jak istotna jest edukacja ekonomiczna oraz jakie mogą być konsekwencje jej zaniedbania. Kolejny wykład, który wygłosi prof. Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, poruszy problem powszechnej demagogii w debacie publicznej. Słuchacze poznają podstawowe chwyty retoryczne stosowane przez osoby publiczne. Pozwoli to skutecznie rozpoznawać je podczas pracy z uczniami nad analizą tekstów publicystycznych i wypowiedziami polityków. Ostatnia prelekcja dotyczyć będzie ekonomii eksperymentalnej, będącej nowatorskim narzędziem w edukacji. Podczas tej sesji zostaną zaprezentowane techniki prowadzenia zajęć z wykorzystaniem eksperymentu, czyli uczenia się ekonomii poprzez własne doświadczenie. Panel poprowadzi dr Przemysław Kusztelak z Laboratorium Ekonomii Eksperymentalnej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego z zespołem.

Ostatnia część konferencji będzie mieć charakter warsztatowy, w ramach którego przybliżymy nauczycielom podstawy zarządzania projektami, co umożliwi im zainicjowanie własnych przedsięwzięć edukacyjnych. Pokażemy: jak zaplanować projekt od podstaw, jak go sfinansować i w jaki sposób pozyskać społecznych partnerów projektu. Warsztaty poprowadzą: Dominika Pawłowska, koordynator projektów w Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Barbara Czepik, doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie wiedzy o społeczeństwie z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno -Społecznych i Szkoleń.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie http://www.for.org.pl/pl/Konferencja-Innowacyjnemetody-nauczania-ekonomii . Zgłoszenia przyjmowane będą do 5. kwietnia 2015 r. Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączonym harmonogramie. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma bezpłatnie 2 antologie VI edycji komiksów ekonomicznych, do których dołączone są płyty wraz ze scenariuszami lekcji oraz książkę prof. Leszka Balcerowicza „Odkrywając wolność”. Uczestnicy otrzymają również zaświadczenie o doskonaleniu zawodowym.

Program konferencji


opublikowano: 2015-03-26
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 13:50
#TO Przegląd spektakli (poza)szkolnych
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 17:45
Wartość sentymentalna
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 18:00
Zniknięcie
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
Belfer!
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
Bożyszcze kobiet
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
Dubbingi Walosa + Buchwald & Dziubak
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
EKS
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
GRA
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
GRAN PARTITA / WOLFGANG AMADEUS MOZART
25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00
Hamlet
Polityka Prywatności