Unia Europejska stoi obecnie przed poważnymi zadaniami. Powraca idea Wspólnoty Obronnej, pojawiają się nowe wyzwania kulturowe czy związane z uporządkowaniem i poszerzeniem strefy euro. Jak im sprostać? Prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego odpowie na to pytanie podczas spotkania w Akademii Finansów i Biznesu Vistula 28 marca 2015 r. o godz. 10.00. Wstęp wolny.
Prof. Danuta Hübner skoncentruje się na najważniejszych zagadnieniach z punktu widzenia stanu integracji europejskiej. Przypomni, jakie idee przyświecały utworzeniu UE, jak Unia poradziła sobie z rozszerzeniem liczby członków, jakie zastosowała środki zaradcze w obliczu kryzysu ekonomicznego po 2008 r., jak musi sobie poradzić w obecnej sytuacji politycznej, finansowej i kulturowej.
Mamy szansę wysłuchać opinii prof. Danuty Hübner, bardzo kompetentnej osoby, o aktualnym stanie i perspektywach integracji europejskiej. Wykład ten pomoże uczestnikom zrozumieć najnowszą i zawiłą historię naszego kontynentu - zachęca prof. Longin Pastusiak, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.Warto pamiętać, że u źródeł idei integracji europejskiej leżało pragnienie, aby nasz kontynent już nigdy nie zaznał wojny. W ostatnim okresie, zmiana sytuacji międzynarodowej (Ukraina, inne ogniska zapalne) i konieczność szybkiego reagowania na sytuacje w otoczeniu Unii sprawia, że trzeba się poważnie zastanowić również nad zmianami w politycznym zarządzaniu Unią (np. problem z wymogiem jednomyślności). Powraca też idea Wspólnoty Obronnej, zaproponowana ostatnio przez przewodniczącego Komisji Europejskiej J. C. Junckera. Gdyby rzeczywiście powstała, to byłby to swoisty powrót do źródeł. Pytanie czy to, co się nie udało przy 6 krajach członkowskich, może się udać przy 28? To jest poważne wyzwanie dla Unii na najbliższe lata. Inne to wyzwanie kulturowe (nowa polityka imigracyjna), wyzwanie konkurencyjności w wyścigu globalizacyjnym, uporządkowanie i poszerzenie strefy euro, wypracowanie nowego pomysłu na zaangażowanie obywateli.
Wykład prof. Danuty Hübner odbędzie się 28 marca 2015 r. w godz. 10.00-12.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na warszawskim Ursynowie (ul. Stokłosy 3, stacja metra Stokłosy), w auli 1. Wstęp wolny. Dodatkowe informacje: www.vistula.edu.pl
Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2014 r. AFiBV została uznana za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię w Polsce, a także uplasowała się na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej. Uzyskała również wyróżnienie w kategorii "Najwyższa Jakość Studiów" w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".
AFiBV tworzą wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. dr Marek Kulczycki - b. prezes Deutsche Banku, rektor AFiBV, prof. Krzysztof Rybiński - b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski - b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak - b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe, EMBA, seminaria doktorskie. Od roku akademickiego 2014/2015 w AFiBV można zdobyć dyplom University of London. AFiBV istnieje od 1992 r. Wraz ze Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji oraz Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu tworzy Grupę Uczelni Vistula.
Więcej: www.vistula.edu.pl