Jakie są możliwe scenariusze rozwoju konfliktu na Ukrainie? Jak Europa może pomóc temu państwu? Czy integracja Ukrainy z UE jest możliwa? – więcej na ten temat opowie dr Marcin Święcicki, polityk, koordynator grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej na Ukrainie. Spotkanie odbędzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula 10 marca 2015 r. o godz. 16.00.
Konflikt na Ukrainie trwa już ponad rok. Zaczął się od Majdanu Niepodległości w Kijowie. Tysiące ludzi żądały wówczas od władz podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Prezydent Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji, a na Ukrainie powołano nowe władze. W rezultacie Rosja dokonała aneksji Krymu, a wschód Ukrainy objęty jest dzisiaj działaniami wojennymi. Tak w bardzo dużym skrócie można opisać wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy.
Ukrainę czeka nieprawdopodobne wyzwanie. Przeprowadzenie szybkich reform ekonomicznych i politycznych kraju i równoczesne odparcie agresji Rosji na wschodzie, to zadanie bezprecedensowe. W podręcznikach nie znajdziemy żadnej recepty jak tego dokonać. Myślę, że doktor Marcin Święcicki, który jest politykiem od wielu lat aktywnie działającym na rzecz integracji Ukrainy z UE, koordynatorem grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej w tym państwie, a także absolwentem prestiżowych uczelni na świecie, pomoże uczestnikom spotkania w zrozumieniu tych dylematów - podkreśla dr Bartłomiej Nowak, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Spotkanie z dr. Marcinem Święcickim na temat przyszłości Ukrainy odbędzie się 10 marca 2015 r. w godz. 16.00-17.00 w auli 7, w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, przy ul. Stokłosy 3 (stacja metra Stokłosy). Spotkanie zostanie poprowadzone w języku angielskim.
Dr Marcin Święcicki - koordynator grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej na Ukrainie, był ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, współautorem planu Balcerowicza, prezydentem Warszawy (1994-99), doradcą prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa (2000-01), koordynatorem OBWE ds. ekonomicznych (2002-05), a także Dyrektorem Centrum Analityczno-Doradczego UNDP w Kijowie (2007-11).
Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2014 r. AFiBV została uznana za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię w Polsce, a także uplasowała się na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej. Uzyskała również wyróżnienie w kategorii "Najwyższa Jakość Studiów" w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".
AFiBV tworzą wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. prof. Krzysztof Rybiński - b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski - b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak - b. marszałek Senatu, b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe oraz seminaria doktorskie. Od roku akademickiego 2014/2015 w AFiBV można zdobyć dyplom University of London. AFiBV istnieje od 1992 r. Więcej informacji: www.vistula.edu.pl.