Warsztat odbędzie się 13 marca 2015 roku w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Początek o godzinie 17:00.
Na pierwszą część warsztatów Małgorzata Stawicka-Niełacna planuje krótkie wprowadzenie teoretyczne w formie prezentacji wyjaśniającej definicję dziedzicznej predyspozycji do nowotworów złośliwych oraz zagadnienie testów genetycznych predyspozycji do chorób nowotworowych, a także aktualne możliwości poradnictwa genetycznego. Przedstawione zostaną też podstawowe wiadomości potrzebne do czynnego udziału w zajęciach "praktycznych": co to jest rodowód, jakiego rodzaju dane konieczne są do przeprowadzenia analizy rodowodowo - klinicznej.
W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą próbowali odpowiedzieć m.in. na pytania: jakiego rodzaju motywacje pozytywne/ negatywne kierują pacjentami decydującymi się na badania genetyczne predyspozycji do nowotworów? Jaki wpływ na decyzję ma fakt osobistych doświadczeń związanych z chorobą nowotworowa: sam choruję, chorowali rodzice, choruje rodzeństwo, chorują dzieci, chorowali dziadkowie, chorowały osoby w "dalszej rodzinie"? Jakie są źródła wiedzy o "testach", z których korzystają pacjenci i jak wpływa to na ich decyzje o wykonaniu takich badań? Kiedy najlepiej wykonywać testy genetyczne predyspozycji do nowotworów?
O prelegencie
Małgorzata Stawicka-Niełacna - doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, biotechnolog, diagnosta laboratoryjny, specjalista w zakresie laboratoryjnej genetyki medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka - PTGC. W latach 1995-1998, pracowała w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu w Pracowni Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, gdzie współorganizowała jedną z pierwszych w Polsce Onkologicznych Poradni Genetycznych. W latach 1998-2008 pracowała w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, kontynuując pracę w zakresie rozwoju onkologicznego poradnictwa genetycznego.
Od 2008 roku pracuje w Centrum Genetyki Medycznej GENESIS, od 2 lat, pełniąc funkcję kierownika Zespołu ds. Onkogenetyki Klinicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie onkologicznego poradnictwa genetycznego oraz w organizowaniu i prowadzeniu stałej współpracy z gronem specjalistów w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia w rodzinach z dziedziczną predyspozycją do nowotworów złośliwych, w tym chirurgią, ginekologią onkologiczną, patomorfologią, radioterapią, chemioterapią a także Międzynarodowym Ośrodkiem Nowotworów Dziedzicznych, dla potrzeb pacjentów Onkologicznej Poradni Genetycznej. Jest wieloletnim współwykonawcą programów Ministerstwa Zdrowia w zakresie profilaktyki dziedzicznego raka piersi, raka jajnika i raka jelita grubego dla rodzin z grupy podwyższonego ryzyka. Była i jest współwykonawcą wieloośrodkowych programów naukowo badawczych min. dotyczących charakterystyki dziedzicznego raka piersi w Polsce czy wrodzonych predyspozycji do raka prostaty. Jest współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach, autorką poradnika dla pacjentów w zakresie onkologicznego poradnictwa genetycznego. W swojej pracy koncentruje się głównie na szeroko rozumianych zagadnieniach dotyczących predyspozycji genetycznych dotyczących chorób nowotworowych, możliwościami ich wczesnego wykrywania, zapobiegania i leczenia.
Termin
13 marca 2015 r., godz. 17.00-18.30, sala P20 (sala zielona)
SWPS Warszawa
ul. Chodakowska 19/31