Kto decyduje o losie ciała po śmierci? Czy legalne jest przechowywanie starych czaszek? Czy kościoły legalnie przechowują relikwie? „Śmierć a godność człowieka. Czy zwłoki ludzkie są rzeczą?" to temat najbliższego spotkania, które odbędzie się we wtorek, 20 stycznia 2015 r. w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31. Spotkanie „O prawie przy kawie” poprowadzą dr hab. Teresa Gardocka, prof. SWPS oraz prof. dr hab. Lech Gardocki.
Zainteresowanych kontrowersyjnymi i nieoczywistymi tematami zapraszają do udziału w rozmowie. Zagadnieniem przewodnim będzie status zwłok ludzkich i próba odpowiedzi na pytania: czy i w jakim zakresie ciału ludzkiemu po śmierci przysługuje ochrona?
Wszystkich zainteresowanych kontrowersyjnymi i nieoczywistymi tematami zapraszamy na cykl spotkań "O prawie przy kawie". "Śmierć a godność człowieka. Czy zwłoki ludzkie są rzeczą?" to temat najbliższego spotkania, które odbędzie się 20 stycznia 2015 r. w warszawskiej siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zagadnieniem przewodnim będzie status zwłok ludzkich i próba odpowiedzi na pytania: czy i w jakim zakresie ciału ludzkiemu po śmierci przysługuje ochrona? Kto decyduje o losie ciała po śmierci? Czy legalne jest przechowywanie starych czaszek? Czy kościoły legalnie przechowują relikwie? Spotkanie poprowadzą dr hab. Teresa Gardocka, prof. SWPS oraz prof. zw. dr hab. Lech Gardocki.
specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prawa karnego procesowego, prawa karnego międzynarodowego oraz administracji publicznej i polityki społecznej. W czasie wolnym prowadzi dyskusje prawnicze (nie tylko z własnym mężem) oraz czyta książki, przede wszystkim z zakresu II Wojny Światowej i Holocaustu.
profesor nauk prawnych, sędzia, od 1998 do 2010 Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i z urzędu przewodniczący Trybunału Stanu. W 2010 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor licznych publikacji: "Naprawdę jesteśmy trzecią władzą″, "Prawo karne″, "Zagadnienia internacjonalizacji odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione za granicą″, "Zagadnienia teorii kryminalizacji″, "Zarys prawa karnego międzynarodowego″.
Wzorem dla cyklu spotkań "O prawie przy kawie" jest formuła debat prowadzonych na amerykańskich uczelniach. SWPS w Warszawie zaprasza do luźnych rozmów na ważne tematy związane z prawem. Omawiamy kontrowersyjne zagadnienia, poruszamy problematykę, o której warto wiedzieć więcej w optyce prawnej. Spotkania organizuje Wydział Prawa i Nauk Społecznych.