Politechnika Warszawska zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej historycznemu lotowi Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Wystawa jest czynna do 28 listopada w Gmachu Głównym PW.
Muzeum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie zapraszają na wystawę planszową "Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933", przygotowanej z okazji 80 rocznicy lotu. Celem wystawy jest przypomnienie jednej z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa, patrioty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.
Głównym tematem wystawy jest historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Wystartował on na samolocie polskiej konstrukcji RWD-5 bis z St. Louis w Senegalu w dniu 7 maja 1933 r. i wylądował w Maceió w Brazylii 8 maja. Lot trwał 20 godzin i 30 min. Stanisław Skarżyński pokonał 3582 km ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem o wadze do 450 kg.
Płk pil. Stanisław Skarżyński został odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami: Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy (1920), Orderem Polonia Restituta (1933) oraz medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (1936).
Przelot nad Atlantykiem był sukcesem nie tylko Stanisława Skarżyńskiego, ale także polskich konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego. Celem lotu Stanisława Skarżyńskiego była również popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji w świecie i wśród licznych społeczności polonijnych w Brazylii i Argentynie.
Wystawę można obejrzeć do 28 listopada 2014 roku w Krużgankach I piętra Gmachu Głównego.
Autor wystawy: Stanisław Pawliszewski, Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.
Kurator wystawy: dr Jerzy Mazurek, Wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.