Konferencja odbędzie się 21 listopada w siedzibie Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43. Konferencja odbędzie się w języku polskim. Udział jest bezpłatny. Potwierdzenie uczestnictwa poprzez formularz rejestracyjny do 19 listopada
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Naukowe Instytutu Studiów Politycznych PAN i Uczelni Łazarskiego zapraszają na konferencję naukową "Unia Europejska w przyszłości: czy silniejsza i bardziej demokratyczna?", która odbędzie się 21 listopada w godz. 10:30-14:00 w auli 130 Uczelni Łazarskiego.
Dyskusja naukowa o przyszłości Unii Europejskiej (UE), jej systemu politycznego i politycznej tożsamości, a także jej roli w świecie, jako efektywnej organizacji prawa międzynarodowego, nie traci na aktualności, właściwie od jej powstania. Debata nt. przyszłości Unii staje się coraz bardziej skomplikowana, gdy ujmuje jej różne formy i struktury. Niektórzy analitycy postrzegają Unię Europejską jako super potęgę lub superpaństwo. Są także tacy, którzy w kontekście teorii stosunków międzynarodowych, uznają UE za drugorzędnego uczestnika tychże stosunków, w pełni realizującego wolę państw członkowskich.
Dlatego też, kierując się priorytetami politycznymi nowej KE ujętymi m.in. w wygłoszonym przez Jean-Clauda Junckera w lipcu 2014 r. przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego i w opublikowanym później programie "Nowy początek dla Europy: Mój program na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych", zapraszamy na konferencję o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście gospodarczym i politycznym i społecznym.
PROGRAM KONFERENCJI
10:00-10:30 Rejestracja uczestników
10:30-10:45 Otwarcie konferencji
10:45-12:15 Panel I: Wzrost i zatrudnienie w Unii Europejskiej
Moderator: dr Paweł Olszewski, Kierownik Centrum Naukowego ISP PAN i Uczelni Łazarskiego
12:15-12:30 Przerwa na kawę
12:30-14:00 Panel II: Przyszłość Unii Europejskiej w globalnym świecie
Moderator: prof. dr hab. Ryszard Żelichowski, Instytut Nauk Politycznych PAN
14:00-15:00 Obiad
Przebieg dyskusji będzie transmitowany online.
Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa (liczba miejsc ograniczona) poprzez formularz rejestracyjny do 19 listopada na adres konferencja@isppan.waw.pl.