Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Królestwem Polskim a Turcją zostały ustanowione w 1414 r. W tym roku mija 600 lat od tego wydarzenia. Jaki miało ono wpływ na oba państwa w przeszłości i jaki ma teraz? Odpowiedzi poszukają uczestnicy konferencji, która odbędzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie 22 października 2014 r. Wstęp wolny.
Już Jan Długosz w "Kronikach" podawał, że w 1414 r. sułtan Mehmet I Celebi gościł na swoim dworze w Bursie przedstawicieli Polski. To był początek relacji dyplomatycznych Polski i Turcji. Prelegenci międzynarodowej konferencji "600 lat stosunków Polska - Turcja. Historia i teraźniejszość" skoncentrują się na polsko-tureckich stosunkach politycznych, w sferze bezpieczeństwa, gospodarki, nauki i kultury. Omówią kwestię Polaków w Turcji i Turków w Polsce. Zastanowią się także nad perspektywami bilateralnych stosunków obu krajów.
Konferencja ma znaczenie nie tylko ze względu na podjęcie przez prelegentów tematów historycznych. Jej celem jest ocena stanu aktualnej współpracy między obydwoma krajami w wielu dziedzinach. Spróbujemy także określić perspektywy stosunków polsko-tureckich i poszukamy nowych form współpracy m.in. w zakresie tworzenia wspólnych przedsiębiorstw, tzw. joint ventures - podkreśla prof. Longin Pastusiak, dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, organizator konferencji.
Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli prelegenci z Turcji, m.in. prof. İlber Ortaylı z Uniwersytetu w Ankarze, prof. Özgün Erler Bayir oraz dr hab. Mehmet Alkan z Uniwersytetu Stambulskiego. Polskę będą reprezentowali - m.in. prof. Dariusz Kołodziejczyk, prof. Tadeusz Majda, prof. Ryszard Zięba, dr Adam Szymański czy dr Agnieszka Zastawna-Templin - wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Jakub Wódka z Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawiciele Akademii Finansów i Biznesu Vistula - dr Zdzisław Rapacki czy prof. Longin Pastusiak.
Konferencja odbędzie się 22 października 2014 r. w godz. 9.00-17.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie przy ul. Stokłosy 3 (150 m od stacji metra Stokłosy). Wstęp wolny. Program oraz szczegółowe informacje: www.i.vistula.edu.pl/600years/.
Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2014 r. AFiBV została uznana za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię w Polsce, a także uplasowała na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej. Uzyskała również wyróżnienie w kategorii "Najwyższa Jakość Studiów" w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".
AFiBV tworzą wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. prof. Krzysztof Rybiński - b. wiceprezes NBP (rektor AFiBV), prof. Andrzej Olechowski - b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak - b. marszałek Senatu, b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe oraz seminaria doktorskie. Od roku akademickiego 2014/2015 w AFiBV można zdobyć dyplom University of London. AFiBV istnieje od 1992 r. Wraz z Europejską Akademią Sztuk oraz Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji tworzy Grupę Uczelni Vistula.