Wiedza ta jest niezbędna do zrozumienia występujących wokół nas procesów gospodarczych. Przekazywana prawidłowo pozwala na bezpośrednie stosowanie jej w praktyce w różnych dziedzinach: mikroekonomii (racjonalność decyzji konsumenta i producenta; przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej), makroekonomii (faktycznego wpływu proponowanych przez polityków reform; roli państwa w gospodarce; jak i wpływu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej), finansów (skutków wejścia Polski do Unii Monetarnej; czy też wpływu niezależności Banku Centralnego na stabilność gospodarczą Polski), jak i innych dziedzinach ekonomii. Zapoznanie się z treścią proponowanych wykładów będzie pomocne w odnalezieniu się w świecie, w którym pojawia się coraz więcej możliwości lokowania i pozyskiwania kapitału.
Cykl interaktywnych wykładów, zorganizowany w ramach XVIII Festiwalu Nauki, dedykowany jest szerokiej publiczności festiwalowej i stanowi wyjątkowo atrakcyjną platformę porozumienia miedzy zaawansowaną ekonomią a słuchaczami i widzami niezwiązanymi na co dzień z tą nauką, niezależnie od wieku i wykształcenia uczestników.
Pułapki myślenia w decyzjach ekonomicznych
Kiedy? 23.09.2013, godz. 18:00 - 20:00, prowadzący: dr Tomasz Kopczewski Gdzie podziała się czujność Homo Oeconomicusa? O paradoksach decyzji ekonomicznych i ich konsekwencjach.
Co daje wyższe wykształcenie?
Kiedy? 24.09.2013, godz. 18:00 - 20:00, dr Przemysław Kusztelak Jakie są faktyczne perspektywy po studiach ekonomicznych? Warsztat pokaże uczestnikom, jaka jest sytuacja na rynku pracy, wysokość płac, stopa bezrobocia oraz prognozy na najbliższe lata.
Jak skutecznie motywować pracowników?
Kiedy? 25.09.2013, godz. 18:00 - 20:00, prowadzący: dr Tomasz Kopczewski Stań się pracownikiem lub pracodawcą i sprawdź w symulacji, na czym polega konflikt interesów w kontekście teorii agencji.