11 grudnia 2013 (środa), godz. 18:00

Spotkanie podsumowujące projekt "Zatopione wsie"

11 grudnia odbędzie się spotkanie podsumowujące "badawczą" część projektu pt. "Zatopione wsie", realizowanego w kilkunastu miejscowościach położonych nad Zalewem Włocławskim.

Termin: 11 grudnia (środa) o godz. 18.00

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Podczas spotkania odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gości, któremu towarzyszyć będzie prezentacja projektu, filmowy reportaż oraz wystawa archiwalnych fotografii.

Z materiałów zebranych podczas badań trwają próby zrekonstruowania fragmentów życia codziennego nad dwoma brzegami Zalewu Włocławskiego w latach 60. i 70. XX wieku.

Wystawa zostanie również zaprezentowana na filarach mostu Marszałka Rydza-Śmigłego we Włocławku.

"Zatopione wsie" to projekt realizowany przez Fundację Ari Ari od 2012, w którym ludzie mieszkający na przestrzeni ostatnich stu lat nad Wisłą - między Włocławkiem a Płockiem. Dokumentowane są ślady materialne i niematerialne, poznawane jest życie codzienne i tragiczne zdarzenia, które nie omijały społeczności zamieszkujących te tereny.

We wrześniu 2013 roku, na restaurowanym cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Mursku, zaśpiewana została przez mieszkańców wsi i okolic ewangelicka kantata pt. "Pieśń do wieczności", rozbrzmiewająca jeszcze przed II wojna światową w wielu okolicznych miejscowościach. Latem bieżącego roku zebrane zostały fascynujące relacje biograficzne mieszkańców okolic Zalewu Włocławskiego. Większość to opowieści o życiu codziennym z czasów przed i po budowie tamy na Wiśle, z częstymi odniesieniami do pamięci o społecznościach ewangelickich i żydowskich.

Wraz z młodymi ludźmi z Włocławka, dzięki pomocy kilkunastu mieszkańców Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, udało się zebrać blisko pięćdziesiąt wywiadów i bezpośrednich relacji.

Rozmawiano z mieszkańcami miejscowości położonych w pobliżu Zalewu Włocławskiego: Adaminowo, Bachorzewo, Bobrowniki, Brwilno Dolne, Dąb Mały, Dąb Polski, Dobrzyń nad Wisłą, Gnojno, Józefowo, Karolewo, Kruszyn, Krzewent, Lisek, Ładne, Łochocin, Łęg Witoszyn, Modzerowo, Mursk, Murzynowo, Nowa Wieś, Osiek, Płock, Rybitwy, Smólnik, Soczewka, Stary Bógpomóż, Telążna Leśna, Uniejewo, Wistka Królewska i Włocławek.

Materiały prezentowane podczas wystaw dotyczą przede wszystkim życia nad brzegiem rzeki i nadwiślańskich wyspach - Bachorzewo i Uniejewo - zatopionych podczas budowy zapory wodnej we Włocławku. Mieszkańcy opowiadali, jakie znaczenie dla nich, ich rodzin i sąsiadów miała Wisła dawniej, a jakie tuż po budowie tamy i dziś.

Zebrano relacje rybaków, marynarzy, ludzi pracujących przy budowie tamy i przesiedleńców z zatapianych terenów. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak wyglądała droga na targowisko we Włocławku, rekreacja na nadwiślańskich plażach, zatopiony kościół ewangelicki i jak powstawała tama. Zebrane fotografie i dokumenty uzupełniają historie mówione, pozwalające chociaż w części odtworzyć obraz życia codziennego w tamtym regionie od lat 20. XX wieku po dzień dzisiejszy.

Wszystkie nagrania zostaną udostępnione na stronie internetowej projektu, pełne wersje przekazane zostały Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią, a materiał ikonograficzny Archiwum Państwowemu w Toruniu, Oddział we Włocławku.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Archiwum Państwowe w Toruniu - Oddział we Włocławku.

Strona www:

http://ariari.org/

Facebook:

https://www.facebook.com/FundacjaAriAri


opublikowano: 2013-12-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Randia…po polsku- drapieżna
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
Polityka Prywatności