14 stycznia 2013 (poniedziałek), godz. 17:00
Tematami spotkania będzie zamieszczanie w Internecie nieautoryzowanych treści, filmów i muzyki oraz aspekty prawne piractwa w kulturze.
Termin: 14 stycznia o godz. 17.00
Miejsce: lokal "Państwomiasto", ul. Andersa 29 w Warszawie
W badaniu Centrum Cyfrowego Projekt Polska, SWPS i UW wzięli udział twórcy napisów do filmów, oddolni archiwiści udostępniający swoje zbiory w serwisach, takich jak Chomikuj i YouTube oraz operatorzy nieoficjalnych serwerów do gier sieciowych.
Badacze w składzie: dr Mirosław Filiciak, Michał Danielewicz, Anna Buchner oraz Katarzyna Zaniewska przeprowadzili 12 wywiadów bezpośrednich oraz 4 konwersacje e-mailowe na temat upowszechniania treści kultury i prawną ocenę takich działań.
Z raportu „Tajni kulturalni. Obiegi kultury z perspektywy sieciowych węzłów wymiany treści” wynika, że relacje obiegu nieformalnego i formalnego nie są tylko pasożytnicze. Raport pokazuje też powracający problem rozdarcia pomiędzy myśleniem o kulturze jako dobru wspólnym, a kulturze postrzeganej jako towar. Badani są wobec piractwa bardzo krytyczni, przy czym uważają, że sami nie są częścią tego zjawiska.
Raport pokazuje również konflikt w myśleniu o kulturze, jako o towarze oraz sposobie na tworzenie więzi międzyludzkich.
W czasie protestów przeciwko ACTA opublikowaliśmy raport "Obiegi kultury", pokazujący skalę internetowej wędrówki filmów, muzyki i tekstów w polskim Internecie. Ten nieformalny obieg ze względu na niejednoznaczny status prawny zazwyczaj jest pomijany w statystykach praktyk kulturowych, podczas gdy dla wielu Polaków stanowi podstawowe źródło dostępu do treści – mówi dr Fliciak. – Postanowiliśmy kontynuować ten temat, tym razem jednak odchodząc od statystyki i koncentrując się na ujęciu jakościowym, który pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania wymiany treści w sieci oraz motywacje stojących za tym ludzi – uzupełnia.
Po premierze wyników badania raport będzie dostępny na stronie Centrum Cyfrowego.