Spotkania/Filmy/Zdjęcia. Noc Muzeów w DSH to wyprawa w świat fotograficznej ciemni, czerwonych i oliwkowych lamp, powiększalników, klisz i odbitek.
Zapraszamy na spotkanie z wybitnymi fotografami oraz pełną niezwykłych przygód podróż do czasów, kiedy kino było spełnieniem snu wariata, a jego twórcy pierwszymi czarodziejami ekranu. W świat Człowieka z gumową głową, Diabła i posągu i Fabryki psów – kina fantazji, kobiet – motyli, diabelnych stworów, szalonych wynalazców i pierwszych odkrywców księżyca.
19/20 maja 2012 (DSH, ul. Karowa 20)
NOCNE NAŚWIETLANIE – SPOTKANIA
Spotkania ze znanymi fotografami, z którymi przy setach DJ’a Glitchmastera Georga odkryjemy magiczny świat fotografii postindustrialnych obszarów, polskiej prowincji, warszawskiej bohemy artystycznej i niewielkich społeczności, które łączy pasja, zawód lub los.
19:30
Piotr Małecki
Z miasta Warszawa
Seria fotoreportaży i krótkich filmów dokumentalnych o mieszkańcach stolicy i jej okolic.
20:30
Mariusz Forecki
I love Poland
Fotografie
z Polski od lat 80. Zwykłe-niezwykłe momenty najnowszej historii Polski.
21:30
Michał Szlaga
Stocznia 2000 – 2012
Miejsce-symbol dokumentowane w obliczu zmian.
22:30
Jan Brykczyński
2700 owiec na 38 mieszkańców / Arnes, Islandia
Historia jednej
bojkowskiej wsi
/ Ukraina
23:30
Filip Springer
Źle urodzone – architektura powojennego modernizmu
Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma?
00:30
Maciej Skawiński
Ludzie z bajki
Historie ludzi, którzy uciekli od cywilizacji w głąb rosyjskiej tajgi, aby tworzyć nowy, bajkowy świat. Świat, który ma być mieszanką marzeń, ideałów, bajek i religii. Pociągnął ich były milicjant drogówki który poczuł, że jest Chrystusem.
PIERWSI CZARODZIEJE KINA (1896-1914) – FILMY
19:00 – 01:00
Fabryka psów, Człowiek z gumową głową czy Diabeł
i posąg to tylko niektóre z etiud powstałych w początkach kina. Przed
oczami widzów przesuwa się barwny korowód kobiet-motyli, bliskowschodnich
fakirów, pierwszych odkrywców Księżyca, tajemniczych nimf i diabelskich
stworów.
W tym filmowym świecie nic jest jednoznaczne, przedmioty ożywają, złoty żuk zamienia się w motyla, a motyl przeobraża w ogień. A wszystko to w tempie, od którego jednej z postaci pęka napompowana do olbrzymich rozmiarów głowa. Minęło 100 lat, a fantazja takich twórców jak Georges Méliès czy Segundo de Chomón - zafascynowanych nowym wynalazkiem kina i dostrzegających jego artystyczny potencjał - wprawia w osłupienie i zachwyca.
WYSTAWY FOTOGRAFICZNE
19:00 – 01:00
Dodatkowe pokazy zdjęć Ireny Jarosińskiej i Aleksandra Jałosińskiego, rozszerzone o fotografie, których nie znajdziemy na prezentowanych w DSH wystawach. Wśród tematów m.in. warszawskie bazary i podwórka lat 50. – 70. oraz warszawianki lat 70.