Archiwum Ośrodka KARTA wraz z organizatorami: Polską Akademią Nauk, Archiwum w Warszawie oraz Polskim Towarzystwem Archiwalnym zapraszają 11 czerwca 2011 na II Warszawski Piknik Archiwalny.
Gdzie?
Pałac Staszica przy ul. Nowy Świat 27 w Warszawie
w godz. 10.30-16.30
Wydarzenie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Podczas pikniku Ośrodek KARTA wystąpi w czterech odsłonach:
– Sala Lustrzana Pałacu Staszica, godz. 15.20 – Joanna Michałowska zaprezentuje Archiwum i Pogotowie Archiwalne Ośrodka KARTA. Prelekcję poprzedzi kilkuminutowy film o Ośrodku, przedstawiający jego historię, prezentujący wszystkie agendy i ich działalność. Wykład będzie krótką opowieścią o Archiwum, jego codziennej i niecodziennej pracy, uratowanych zbiorach, niezwykłych ludziach i planach na przyszłość.
– Pogotowie Archiwalne zaprasza do stanowiska ekspertów (sala nr 5 na parterze), gdzie pokażemy efekty programu mającego na celu ratowanie zagrożonych zbiorów archiwalnych.
Naszą ekspozycję wzbogacą niepowtarzalne eksponaty zgromadzone w Archiwum Ośrodka dzięki pracy PA: m.in. korespondencja z czasów I wojny światowej, album fotograficzny z oryginalnymi zdjęciami przedwojennego Lwowa oraz muzealia i zbiory ikonograficzne z całego XX wieku. Pracownicy Pogotowia będą też udzielać porad dotyczących prywatnych zbiorów archiwalnych, sposobu ich przechowywania i porządkowania oraz możliwości przekazania ich do Archiwum Ośrodka KARTA.
– Sprzedaż wydawnictw Ośrodka KARTA w holu głównym Pałacu Staszica: albumy („Kolekcje XX wieku”, „Historie obrazkowe”), książki (m.in. z serii „Tematy Karty”, „Żydzi polscy”, „Świadectwa”),broszury, kwartalnik „Karta” oraz pocztówki pokazujące oryginalne zdjęcia przechowywane w Archiwum Fotografii.
– Zapraszamy na pokaz drukowania na „ramce” wykorzystywanej w czasach podziemnej działalności wydawniczej polskiej opozycji lat 1976–89. Przy stanowisku drukarskim zobaczycie Państwo oryginalny powielacz oraz prasę i książki wydawane poza cenzurą w tamtych latach.
W Archiwum Ośrodka KARTA znajdują się unikatowe zbiory dotyczące Polski i jej najbliższego sąsiedztwa w XX wieku.
W Archiwum Opozycji przechowywane są materiały z lat 1956–89, w tym m.in. kolekcja „«Solidarność» – Narodziny Ruchu” od 2004 roku wpisana na międzynarodową listę „Pamięć Świata” (Memory of the World) UNESCO, kolekcje osobiste, w tym kolekcja Jacka Kuronia, kolekcje środowiskowe i tematyczne: Komitet Obrony Robotników: (KOR) i KSS KOR, Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studencki Komitet Solidarności (SKS), Ruch Młodej Polski (RMP), Konfederacja Polski Niepodległej (KPN), Solidarność Walcząca, Ruch „Wolność i Pokój”, Pomarańczowa Alternatywa, Komitet Oporu Społecznego (KOS), Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), Niezależny Ruch Chłopski, Wolne Związki Zawodowe (WZZ) i wiele innych.
Poza tym kilka tysięcy tytułów książek, czasopism i druków akcydensowych wydawanych poza cenzurą w latach
1976–89.
Archiwum Wschodnie gromadzi i przechowuje głównie wspomnienia i relacje bezpośrednich świadków historii oraz materiały archiwalne dotyczące historii Kresów Wschodnich II RP, losów obywateli polskich w ZSRR i pod okupacją sowiecką oraz przesiedleń po II wojnie światowej.
Od 2009 roku najbardziej wartościowe zbiory Archiwum Ośrodka KARTA są digitalizowane i umieszczane w Bibliotece Cyfrowej. Obecnie znajduje się w niej ponad 39 000 stron skanów dokumentów z kolekcji osobistych i środowiskowych Archiwum Opozycji. W kolejnych latach prace poszerzania dostępu do zbiorów Archiwum Ośrodka Karta poprzez ich udostępnianie w Bibliotece Cyfrowej będą nadal kontynuowane.
Zbiory Archiwum Ośrodka KARTA są udostępniane bezpłatnie do celów edukacyjnych i naukowych w Ośrodku KARTA oraz na stronie internetowej www.dlibra.karta.org.pl/dlibra
Internetowa baza danych zbiorów Archiwum Ośrodka KARTA jest dostępna na stronie http://karta.infogenia.pl; poszczególne tomy katalogów dostępne są w zakładce Archiwum Opozycji i Archiwum Wschodnie na stronie www.karta.org.pl