9 maja w Bibliotece Narodowej w Warszawie, przy al. Niepodległości 213 rozpoczyna się I Konwencja Muzyki Polskiej, organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich i Polską Radą Muzyczną. Konwencja potrwa do 11 maja.
Konwencja adresowana jest do przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego, w szczególności kompozytorów, artystów wykonawców, muzykologów i teoretyków muzyki, dziennikarzy i krytyków, przedstawicieli instytucji muzycznych i organizacji pozarządowych, a także studentów i melomanów.
To ogólnopolskie spotkanie środowiska muzycznego połączone będzie z dyskusją na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej. Centralnym punktem Konwencji będzie prezentacja Raportu o stanie muzyki polskiej, przygotowywanego od października ubiegłego roku w zespole kilkunastu autorów, którego zabrakło podczas Kongresu Kultury Polskiej w 2009 roku w Krakowie.
Konwencja zajmie się całokształtem spraw polskiej muzyki zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym: od muzyki poważnej, poprzez jazz, alternatywę, muzykę tradycyjną do muzyki popularnej. Prezentowane raporty i wystąpienia będą zawierały dane o uczestnictwie w kulturze, dostępie do muzyki, aktywności artystycznej i kulturoznawczej, wydawnictwach, mediach, instrumentarium kulturowym i infrastrukturze prawnej, w tym prawie autorskim. Część danych będzie porównana z danymi z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Czech, co związane jest z zaangażowaniem specjalistów z tych krajów.
Panele dyskusyjne dotyczyć będą edukacji muzycznej, ram prawnych, zamówień kompozytorskich, wykonawstwa, obecności muzyki w mediach, wydawnictw i fonografii oraz muzykologii. Przewidziano także panele dyscyplinarne: jazz, muzyka poważna, muzyka popularna, alternatywa, muzyka tradycyjna i muzyka dawna.
Wnioski z Konwencji posłużą sformułowaniu i realizacji długoletniej strategii w zakresie rozwoju muzyki polskiej, a także wyznaczeniu dodatkowych celów działalności Instytutu Muzyki i Tańca.
Szczegółowy program Konwencji jest dostępny na stronie internetowej www.konwencjamuzyki.pl. Udział w Konwencji jest bezpłatny.
O organizatorze
Instytut
Muzyki i Tańca (IMiT) został powołany w 2010 roku przez Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego. Rolą Instytutu jest działalność promocyjna oraz
edukacyjna z zakresu tańca i muzyki oraz wspieranie rozwoju tych sztuk w
Polsce.
Więcej na www.imit.org.pl.