Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią oraz Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej.
Cykliści:
sympatycy, pasjonaci, mistrzowie
25 marca 2011 (piątek), o godz. 18.00
Galeria plenerowa DSH u zbiegu ul. Karowej i
Krakowskiego Przedmieścia
Wystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista”, „Przegląd Sportowy”) i okolicznościowych broszur. Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni prawie stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i „mutacji” tego urządzenia – od zabawnego bicykla czy welocypeda, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników – mistrzów (m.in. Feliks Więcek – zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków, a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże – to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii. Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.
„Bodajbyśmy doczekali w zdrowiu: tak tanich rowerów, ażeby nawet najskromniejszy pracownik mógł zdobyć się na kupno tej szacownej machiny. (...) Takich stosunków, ażeby zarówno chłop, jak i mały mieszczanin, zobaczywszy na swoim terytorium cyklistę, witał go z radością, jako człowieka, który zawsze przywozi otuchę, a niekiedy dobrą radę w codziennych kłopotach" – życzył Polakom Bolesław Prus w 1898 roku. Warto sprawdzić, czy spełniło się marzenie pisarza, oglądając wystawę Ośrodka KARTA, Domu Spotkań z Historią i Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Warszawskiego Towarzystwa
Cyklistów. Część z nich została opublikowana w wydanym w 2010 roku staraniem
Ośrodka KARTA, przy współudziale Domu Spotkań z Historią, albumie fotograficznym
Cykliści w serii „Historie obrazkowe”.
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA
Partner wystawy: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
Współpraca: Warszawska Masa Krytyczna (partner
wernisażu)
Wystawa prezentowana na skwerze, u zbiegu ul. Karowej
i Krakowskiego Przedmieścia
Otwarcie wystawy: 25 marca 2011, godz. 18.00 (wystawa
czynna do 29 maja 2011)