09 lutego 2011 (środa)

Poufność i jawność w arbitrażu – międzynarodowa konferencja na UW

Arbitraż międzynarodowy będzie tematem przewodnim konferencji organizowanej przez Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów na Wydziale Prawa UW oraz Young Arbitration Practitioners in Poland. Eksperci z pięciu krajów będą dyskutować na temat poufności i jawności tej formy rozwiązywania sporów. Konferencja ma charakter otwarty. Odbędzie się w środę 9 lutego br. na Uniwersytecie Warszawskim.

W przeciwieństwie do postępowań sądowych, arbitraż jest na ogół poufny. Nie zawsze jednak poufność jest zgodna z interesem każdej ze stron. W niektórych sprawach, które dotyczą interesu publicznego, opinia publiczna coraz częściej domaga się pełnego dostępu do informacji o toczącym się postępowaniach.

Jaki powinien być arbitraż – poufny czy jawny? Jakie są międzynarodowe regulacje prawne i praktyka w takich państwach jak: Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria, Niemcy czy Polska? Czy w międzynarodowym arbitrażu handlowym obowiązuje zasada poufności? Czy arbitraż inwestycyjny, w którym stronami są państwo i zagraniczny inwestor, powinien być „transparentny”? Odpowiedzi na te pytania udzielą prelegenci z Polski i z zagranicy, którzy podzielą się spostrzeżeniami na temat dwóch przeciwstawnych tendencji w arbitrażu międzynarodowym związanych z jego poufnością i jawnością.

– Jeżeli chodzi o arbitraż handlowy – między przedsiębiorcami – jego prywatna natura w zasadzie nigdy nie była kwestionowana. Jeżeli przyjrzeć się szczegółom, okazuje się jednak, że jest tu mnóstwo problemów. Na przykład, w polskim prawie o poufności arbitrażu nie ma ani słowa. Współczesna praktyka arbitrażowa przynosi nowe narzędzia służące ochronie poufności, takie jak np. opublikowane niedawno modelowe zarządzenia trybunałów arbitrażowych o poufności – tłumaczy dr Rafał Morek, organizator konferencji z Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów na Wydziale Prawa UW. – Jednocześnie, jesteśmy świadkami coraz wyraźniejszego dążenia do jawności arbitrażu inwestycyjnego. Opinia publiczna domaga się wiedzy na temat postępowań, w których pozwanym jest samo państwo, a ich wynik może mieć znacząco obciążyć publiczne finanse – dodaje dr Morek.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Rozpocznie się w środę 9 lutego o godz. 10.00 w siedzibie dawnej Biblioteki UW na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Obowiązują zgłoszenia pod adresem: vis@wpia.uw.edu.pl.

Konferencja poprzedza III. Warszawski Turniej Arbitrażowy związany z konkursem Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition, w którym biorą udział studenci z Niemiec, Słowenii, Szwajcarii, Węgier i Polski. Pełen program konferencji oraz informacje na temat rejestracji są dostępne na stronie: www.vis.wpia.uw.edu.pl

uw.jpg

Sponsorami konferencji są kancelarie prawne: Clifford Chance, K&L Gates, Łaszczuk & Wspólnicy, Salans, White & Case oraz WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Patronem prasowy „Rzeczpospolita”.


ostatnia zmiana: 2011-02-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Iwona Loranc śpiewa piosenki Marii Koterbskiej!
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Młody Jazz na Foksal
Polityka Prywatności