28 lutego 2011 (poniedziałek)
(Archiwum)

Panna z dzieckiem - wystawa fotografii

Klub Absolwenta Uczelni Łazarskiego oraz Dział Inicjatyw Zewnętrznych zapraszają serdecznie na wystawę fotografii Izy Mocarnej-Pasiek pod tytułem „PANNA Z DZIECKIEM”. Fotografie będą prezentowane w terminie od 17 stycznia 2011r. do 28 lutego 2011r. na terenie Uczelni Łazarskiego, sektor E, I piętro.

Wystawa Izy Moczarnej-Pasiek „PANNA Z DZIECKIEM” to cykl portretów fotograficznych kobiet samotnie wychowujących dzieci, które zdecydowały się pokazać i opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z macierzyństwem innym niż w tradycyjnej, pełnej rodzinie.

Inspiracją do tego projektu był opublikowany w czasopiśmie list samotnej matki, skarżącej się na społeczne odrzucenie i niechęć otoczenia wywołane urodzeniem i wychowywaniem dziecka poza związkiem małżeńskim.

To, co w realiach nowoczesnego społeczeństwa wydaje się już tylko jednym z wielu dopuszczalnych sposobów na życie i ułożenie swoich prywatnych spraw, w środowisku małomiasteczkowym wciąż jeszcze okazuje się złamaniem tabu, przekroczeniem normy, czymś, co nie jest tolerowane.

Wystawa stawia, więc ważne pytania o społeczną pozycję „panny z dzieckiem”, jest interesującym głosem w dyskusji o przemianach obyczajowych we współczesnej Polsce. Pozwala także lepiej zrozumieć postawy, oczekiwania i sytuację samotnych matek, stanowiących zróżnicowaną i coraz bardziej znaczącą pod względem liczebności grupę społeczną.

Iza Moczarna-Pasiek - fotografka

Studiowała fotografię w Londynie, gdzie też pokazywała swoje pierwsze prace. Czas swój dzieli między Wrocław i Berlin, gdzie mieszka i pracuje. Od kilku lat w ścisłym kręgu jej zainteresowań leży tematyka kobieca i przełamywanie stereotypów, które mocno zakorzenione w społeczeństwie określają wizerunek kobiety. Jest autorką pierwszego a współautorką drugiego Kalendarza Amazonek, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów.

Jej podróżujący projekt, w którym ukazuje piękno kobiet bez włosów, od ponad roku wzbudza żywe zainteresowanie zarówno w kraju jak i za granicą. Jest związana z artystami skupionymi wokół projektu Wrocław Podwodny.

ostatnia aktualizacja: 2011-01-26
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 10:00
Mój ogon i ja
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 10:00
Muzeum Warszawskiej Pragi - Wystawa stała
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 10:00
Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 10:00
Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Centrum Interpretacji Zabytku - Wystawa stała
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Ekipa Świata
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Muzeum Warszawy - Wystawa główna
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Niesamowite przygody Skarpetek
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Trzy Piórka
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 12:00
Calineczka
12 kwietnia 2026 (niedziela), godz. 12:00
Koncert w samo południe: Klasyka w Nowym
Polityka Prywatności