23 stycznia 2011 (niedziela)
(Archiwum)

Turniej Enea Cup Finał Pucharu Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn - finał

Wielkimi krokami zbliża się siatkarskie święto – Turniej Enea Cup Finał Pucharu Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W tym roku ćwierćfinały zostaną rozegrane 20 stycznia w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Legionowie, natomiast półfinały i finał 22-23 stycznia na warszawskim Torwarze.

Puchar Polski od lat cieszy się ogromną popularnością, zwycięzca turnieju jest promowany w przyszłym sezonie grą w europejskiej Lidze Mistrzów. Przeważnie w ćwierćfinałach spotykają się drużyny z czołówki PlusLigi, choć często pomiędzy faworytów wkrada się czarny koń, który po drodze wyeliminował drużynę z ekstraklasy. W tym roku ową niespodzianką jest pierwszoligowy zespół prowadzony przez trenera Andrzeja Stanulewicza Rajbud GTPS Gorzów Wielkopolski, który w drodze do ćwierćfinału pokonał drużynę Farta Kielce. Gorzowianie w swojej ćwierćfinałowej potyczce zmierzą się z drużyną Mistrza Polski – PGE Skrą Bełchatów. Pozostałe pary tworzą: Asseco Resovia Rzeszów z AZS Politechniką Warszawską, ZAKSA Kędzierzyn Koźle z Jastrzębskim Węglem i Delecta Bydgoszcz z Tytanem AZS Częstochowa.
 
Koleje losów Pucharu Polski zmieniały się przez lata. Jednak dopiero od 1981 roku są organizowane prze Polski Związek Piłki Siatkowej i odbywają się regularnie w okresie zimowym. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w tym roku obchodzimy jego okrągłą trzydziestą rocznicę. Sięgając bardziej w przeszłość, zauważamy, że Puchar Polski ma dużo dłuższą historię, pierwszy tego typu turniej odbył się w 1931 roku. Początkowo o Puchar Polski walczono na odkrytej przestrzeni, dopiero w 1936 roku zdecydowano się przenieść go do hal. W tym też roku odbył się on po raz ostatni. Okres przed II Wojną Światową i wybuch wojny przerwał rywalizację o to cenne trofeum. Rozgrywki wznowiono w 1950 roku.

Od 1981 roku zwycięzcami Puchu Polski były zespoły -  Gwardii Wrocław, AZS-u Olsztyn, Resovii Rzeszów, Legii Warszawa, Płomienia Sosnowiec, Hutnika Kraków, Chełmca Wałbrzych, Włókniarza Bielsko-Biała, Stali Nysa, Stilonu Gorzów, AZS-u Częstochowa, Czarnych Radom, Mostostalu Kędzierzyn-Koźle, Skry Bełchatów i Jastrzębskiego Węgla.






Kto będzie z dumą wznosił Puchar Polski 2011 roku? – o tym dowiemy się już niebawem.

ostatnia aktualizacja: 2011-01-14
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 17:30
Koncert Chopinowski w najpiękniejszej Sali Koncertowej Fryderyk
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 17:50
Wielkie piękno
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 18:00
Aftersun
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
Przekręt (nie) doskonały, czyli kto widział pannę Flint?
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
Stowarzyszenie Umarłych Poetów
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
SWING CLUB On the Way koncert Grażyna Auguścik Chicago Quintet
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:00
Usuń ze znajomych
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:30
HANDLARZE GUMEK
20 kwietnia 2026 (poniedziałek), godz. 19:30
Karnivool + Intervals
Polityka Prywatności