11 listopada 2010 (czwartek)

V Przystanek Niepodległość

Jak co roku, aby uczcić Święto Niepodległości – Muzeum Historii Polski w dniu 11 listopada organizuje piątą już edycję imprezy miejskiej pt.: „Przystanek Niepodległość”.

We wszystkich „przystankowych” imprezach wzięło udział około 150 tys. osób. Za każdym razem Przystankom towarzyszą liczne atrakcje a zwieńczeniem ich są koncerty gwiazd. Do tej pory przed stołeczną publicznością wystąpili m.in. trio Leszka Możdżera, Tomasz Stańko, Maciej Maleńczuk, Grażyna Auguścik, zespół PUSTKI oraz cała plejada artystów scen polskich.

Każdorazowo podczas Przystanków jest okazja do przejechania się zabytkowym tramwajem czy zwiedzenia ciekawych wystaw organizowanych również przez Muzeum Historii Polski. Najgłośniejszą z nich była wystawa pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego: „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”. Dużą frekwencją cieszyły się także wystawy: „Odważmy się być wolnymi” i „Wojenne rozstania”.

Nieodłącznymi atrakcjami Przystanku stały się przygotowane przez dział edukacyjny MHP gry miejskie: „Tajemnica brylantu. Wyprawa w międzywojenną Warszawę” czy „Wojną połączeni – wojną rozdzieleni”. Gry te rok rocznie skupiają wielu sympatyków i miłośników historii. Uzupełnieniem Przystanków są pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej, kiermasze książek historycznych oraz inne atrakcje.

Udział we wszystkich atrakcjach Przystanku Niepodległość jest całkowicie bezpłatny.

PROGRAM V PRZYSTANKU NIEPODLEGŁOŚĆ
organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie

Miejsce: Ogrzewany namiot na pl. Teatralnym, Warszawa.
Opis: Główna część imprezy V Przystanek Niepodległość.
W godz. 10:00 – 13:00 - pokaz filmów dokumentalnych związanych z wojną polsko-bolszewicką, kiermasz książki historycznej, punkt informacyjny o przyszłej siedzibie MHP oraz o jego obecnej działalności.
W godz. 13:00 – 15:00 czytanie przedwojennej literatury dla dzieci i młodzieży przez aktorów. Fragmenty książki Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie” będą czytali: Wojciech Malajkat, Krystyna Tkacz i Magdalena Wójcik.

W godz. 15:00 – 18:00 – przerwa techniczna, próba zespołu.
W godz. 18:00 – 19:30 – koncert zespołu „Raz Dwa Trzy”.

Miejsce: Reduta Banku Polskiego k. pl. Teatralnego (Warszawa, ul. Bielańska 10).
Opis: W godz. 10:00 – 18:00 odbywać się będą gry edukacyjne pn. „Drogi do wolności” dla wszystkich chętnych. Gra w atrakcyjny sposób pokazuje historię Polski pod zaborami od upadku Rzeczypospolitej w XVIII w. do odzyskania wolności w roku 1918. Każdy z graczy będzie mógł wcielić się w rolę Polaków pod zaborami. Gra oparta jest na konstrukcji labiryntu prowadzącej przez najważniejsze wydarzenia z lat 1795 – 1918.

Miejsce: Warszawa – pl. Narutowicza, Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Zieleniecka, ul. Targowa, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, ul. Okopowa, ul. Towarowa, pl. Narutowicza.
Opis: W godz. 10:00 – 18:00 przejażdżki zabytkowym tramwajem, w którym przewodnicy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej opowiadać będą o historii mijanych tramwajem miejsc.

Miejsce: od Belwederu do pl. Teatralnego.
Opis: W godz. 10:00 – 18:00 przejażdżki zabytkowym autobusem (tzw. „ogórkiem”), w którym grupa przewodnicka „przewodnicy.warszawa.pl” opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze świętem.

Zapraszamy do zapoznania się z opisami filmów, które będzie mozna zobaczyć podczas wydarzenia:

18. bitwa w dziejach świata (2010, 11 min.), reż. Maciej Piwowarczuk, produkcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Film opowiadający o bitwie warszawskiej widzianej oczami zagranicznych korespondentów oraz dyplomatów, którzy latem 1920 roku znajdowali się w Warszawie, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od linii frontu. Dokument przedstawia ich relacje, wspomnienia, zapiski opracowywane na gorąco.

Film jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście – tak jak wspominał jeden z ówczesnych angielskich dyplomatów – na przedpolu Warszawy rozegrała się 18. najważniejsza bitwa w dziejach świata? 

Wielka wojna na Wschodzie, 13 – 19 sierpnia 1920 (2009, 45 min.), reż. Krzysztof Miklaszewski, produkcja: Discovery Historia.

„Wielka wojna na Wschodzie” to fabularyzowany serial dokumentalny zrealizowany dla Discovery Historia, który przedstawia wojnę polsko-bolszewicką niemal dzień po dniu.

Film „13 – 19 sierpnia 1920” poświęcony jest bitwie warszawskiej. Bitwa pod Warszawą jest przełomową w wojnie z bolszewikami. Rozpoczynają się masowe poddania bolszewików do polskiej niewoli. Ochotniczy zaciąg, bitwa o Warszawę. 15 sierpnia 1920 roku Rosjanie przegrywają. Odepchnięci nad Wieprz, nie są już w stanie bronić się przed kolejną ofensywą.

Przystanek Niepodległość (2006, 15 min.), reż. Zofia Kunert, produkcja: Muzeum Historii Polski, Telewizja Polska.

11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii świata (zakończenie I wojny światowej – podpisanie rozejmu w Compiegne pod Paryżem) i jednocześnie w historii Polski. Jest to data objęcia przez zwolnionego z Magdeburga Józefa Piłsudskiego naczelnego dowództwa nad tworzącym się wojskiem polskim. Film ma za zadanie w atrakcyjnej formie, w sposób syntetyczny i oddziałujący na emocje widzów, pokazać najważniejsze działania zbrojne, wysiłki dyplomatyczne i organizacyjne, które doprowadziły do odbudowy państwa polskiego.

Bitwa Warszawska 1920 (1993, 53 min.), reż. Zbigniew Wawer, Tadeusz Kondracki, produkcja: Telewizja Polska.

W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne (sytuacja w Warszawie w przededniu bitwy, ochotnicy zgłaszający się do wojska, dowódcy, biura werbunkowe, fotografie z obozu wojskowego w Rembertowie, walki o Radzymin i Wołomin) oraz przedstawiono współczesny wygląd miejsc związanych z tamtymi wydarzeniami.

W filmie wykorzystane zostały archiwalia: wyprawa kijowska, powitanie w Warszawie powracającego z tej wyprawy Józefa Piłsudskiego przez premiera Leopolda Skulskiego, msza celebrowana przez kardynała Aleksandra Kakowskiego i biskupa Stanisława Galla, tłum rozentuzjazmowanych warszawiaków oczekujący na niego przed kościołem, żołnierze na froncie - kontrofensywa Armii Czerwonej.


ostatnia zmiana: 2010-10-28
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Krystyna Prońko śpiewa swoje najpiękniejsze przeboje!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
BLACK SUN EMPIRE | Warszawa
15 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Eli Brown
Polityka Prywatności