W ramach wystawy Przestrzeń. Rozwinięcie. kuratorzy zaprosili młodych artystów do pokazania instalacji przestrzennych. Kasia Fudakowski stworzy instalację kinetyczną w przestrzeni podcieni w Alei Prymasa Tysiąclecia. Dla artystki ideą było zrobienie czegoś, co na co dzień łatwo jest przeoczyć, ale gdy już wiesz gdzie masz patrzeć cała przestrzeń zmienia się i staje się częścią rzeźby.
Piotr Wysocki w zabytkowej hali dawnej Fabryki Norblin przedstawi Pomnik Krystiana Burdy, instalację, która składa się z filmu Krystiana Burdy „Droga do Żelazowej Woli - studium czasoprzestrzeni” oraz z filmu autora instalacji. Film Burdy, praca dyplomowa artysty z 1961 roku to wizja pomnika upamiętniającego twórczość Fryderyka Chopina z okazji 150-lecia urodzin kompozytora. Film Wysockiego to spotkanie z artystą, pytanie o rytm i próba odniesienia się do fragmentu czarno-białego filmu Burdy po 50 latach od powstania dzieła.
Miejsce: Dawna Fabryka Norblin, ul. Żelazna 51/53, godz.
18.00 – 21.00
Krystian Burda, Piotr Wysocki
Miejsce: Al. Prymasa Tysiąclecia od ul. Kasprzaka
Kasia Fudakowski
***
Tegoroczny festiwal Sztuki Wola Art 21010 w swoich założeniach będzie się odnosił do I Biennale Rzeźby w Metalu z 1968 roku na Woli w Warszawie, podczas którego powstały słynne metalowe rzeźby łączące artystów z bracią robotniczą - obecnie znajdujące się przy ul. Kasprzaka w Warszawie.
Podczas Festiwalu odbędzie się wystawa zbiorowa, na której
będzie można zobaczyć m.in. prace Kazimierza Malewicza, dwudniowa konferencja o
sztuce w przestrzeni miejskiej, warsztaty z francuską grupą Ciguë i instalacje
w przestrzeni miejskiej Piotra Wysockiego i Krystiana Burdy oraz Kasi
Fudakowski. Wszystko w dziwnych przestrzeniach na Woli:
w pałacyku gdzie mieści
się Muzeum Woli, w dawnej kultowej restauracji Luiza, w dawnej fabryce Norblina
i dawnej kotłowni. Zapraszamy odważnych na zderzenie ze sztuką.