08 czerwca 2010 (wtorek), godz. 18:00

Dyskusja o niemieckim eksperymencie

Zapraszamy na dyskusję wokół najnowszej "Karty" 62 i zamieszczonego w niej materiału poświęconego wypędzeniom z Zamojszczyzny. Spotkanie zainauguruje premierowy pokaz filmu "Na krawędzi życia", poświęconego Zygmuntowi Klukowskiemu, który przez kilkadziesiąt lat dokumentował dziejącą się na jego oczach historię Zamojszczyzny.

W 62. numerze „Karty” można przeczytać:

Anglicy w Sowietach (1926) — wspomnienia rosyjskiej tłumaczki z podróży z brytyjską delegacją po ZSRR i album z wycieczki

Wysiedlenia z Zamojszczyzny (1942–43) — mechanizm niemieckich planów i ich realizacja

Z Peerelu w „Solidarność” — relacja Krzysztofa Jagielskiego ze Szczecina (1959-83)

Jan Nowak-Jeziorański o Polsce — montaż tekstów „Kuriera z Warszawy”, komentujących rzeczywistość

Rozmowa z prof. Hanną Świdą-Ziembą o dziedzictwie Peerelu

Polsko-szwedzka dyskusja o dzisiejszym postrzeganiu Holokaustu

 

Anglicy w Sowietach (1926)

W 1926 roku na specjalne zaproszenie przyjechała do ZSRR delegacja górników angielskich — działaczy związkowych. Tamara Sołoniewicz jako tłumaczka podróżowała z Brytyjczykami pod kraju, pokazując, jak wspaniale żyje się tam klasie robotniczej. Prezentujemy jej wspomnienia i album zdjęć z podróży.

 

Bardzo często łapałam się na tym, że jestem jakby rozdwojona: z jednej strony do bólu pragnęłam powiedzieć Anglikom prawdę o faktycznym stanie rzeczy, z drugiej — jakaś instynktowna rosyjska duma wzbierała we mnie, kiedy podziwiali nasze przestrzenie, cudowną kaukaską przyrodę, naszą gościnność...

 

Wysiedlenia z Zamojszczyzny (1942–43)

W czasie II wojny światowej Zamojszczyzna stała się eksperymentalnym terenem specjalnego niemieckiego osadnictwa. Przedstawiamy wybór z dokumentów ukazujących cele i mechanizmy akcji oraz relacje z wysiedleń Wielączy, wsi pod Szczebrzeszynem.

 

Z pisma do dr. Ferdinanda von Sammern-Frankenegga (dowódcy SS i Policji w dystrykcie warszawskim):

Prawdą jest, że przy wysiedlaniu w Zamościu [...] rozdzielano rodziny. Nie można jednak tego uniknąć, gdyż do robót w Rzeszy wybrano najlepsze siły w Zamościu, a są one z pewnością bardziej potrzebne w Rzeszy niż tutaj. [...] Żądać dla tych ludzi jeszcze więcej humanitaryzmu albo szczególnego współczucia byłoby absolutnie nie na miejscu. [...] I tak będą nas zawsze nienawidzić, ponieważ muszą opuszczać swoją ojczyznę, aby zrobić miejsce Niemcom, i ponieważ odrywa się ich od reszty rodziny. [...] Zresztą rodziny te pod względem rasowym nie posiadają żadnej wartości, już przed wysiedleniem były obciążone wszelakimi kalectwami i chorobami. W tym stanie rzeczy jest ostatecznie wszystko jedno, w której części GG będą dla nas ciężarem.

Warszawa, 26 lutego 1943

 

Z Peerelu w „Solidarność”

W latach 60. i 70. Krzysztof Jagielski jako marynarz poznaje, czym jest życie na Zachodzie. W sierpniu 1980 staje na czele strajku w Polskich Liniach Oceanicznych w Szczecinie.

 

Oparłem się o stół i krzyknąłem raz jeszcze: — Strajkujemy czy nie? Głosujmy! […]

Las rąk. Nie trzeba było liczyć. Większość za strajkiem. Oparłem się o ścianę. Moja rola skończona, pomyślałem. […] Siedziałem wyczerpany przy pustym stole prezydialnym w cichej, zalanej słońcem sali i nagle uświadomiłem sobie, że zostałem przewodniczącym Komitetu Strajkowe¬go. Wpadłem w panikę. Co ja mam robić?


Jan Nowak-Jeziorański o Polsce

Wybór z tekstów i wypowiedzi Jana Nowaka-Jeziorańskiego — człowieka przez całe życie zaangażowanego w sprawę polską. Z perspektywy żołnierza, emisariusza AK, redaktora radiowego, dyrektora Radia Wolna Europa i działacza emigracyjnego komentuje polską rzeczywistość.

 

Jako dyrektor RWE:

Cały mój aparat nadawczo-odbiorczy był nastawiony na Polskę [...], żyłem wyłącz¬nie Polską. Studiowałem prasę krajową, rozmawiałem z ludźmi z Polski. [...] Nigdy z Kraju nie wyjechałem, jakkolwiek fizycznie żyłem poza jego granicami.

 

Informacje o wydarzeniu:

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Start: 8 czerwca, godz. 18.00


ostatnia zmiana: 2010-06-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Królestwa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Skorpionalia | Warszawa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności