15 kwietnia 2010 (czwartek)

IV przegląd filmowy "Kogo kręci kino historyczne?"

Muzeum Historii Polski zaprasza na IV edycję przeglądu filmowego „Kogo kręci kino historyczne”? 13 filmów biograficznych w 7 dni! Codziennie w dniach 15 – 21 kwietnia br. w warszawskim kinie Kultura od godziny 18:00 będzie można zobaczyć biograficzne filmy fabularne opowiadające o losach jednostek, które mocno odcisnęły swoje piętno w historii tak swoich państw, jak i świata.

Wyświetlane będą m.in.: przedpremierowe, pierwsze pokazy w Polsce („Młoda Wiktoria”, „Max Manus” i „Flammen & Citronen”) oraz m.in. „Admirał”, „Car”, „Różyczka”, „Eichmann” i „Generał Nil”. Przed projekcjami w tematykę filmów wprowadzać będą reżyserzy i eksperci, m.in. reż. Márta Mészáros, Ryszard Bugajski, Jan Kidawa-Błoński i prof. Włodzimierz Marciniak. Na koniec przeglądu Muzeum Historii Polski przygotowało otwartą debatę, w której udział wezmą wybitni przedstawiciele kina oraz filmoznawcy z Polski i zza granicy. Wstęp na wszystkie pokazy i debatę bezpłatny.

 

Przypomnijmy – „Historia na ekranie” to międzynarodowy projekt obejmujący tematyczne przeglądy filmowe oraz konferencje na temat relacji kina i historii, bazę danych polskich filmów historycznych (fabularnych i dokumentalnych). W latach 2007-2009 Muzeum Historii Polski zorganizowało trzy edycje przeglądu filmów „KOGO KRĘCI KINO HISTORYCZNE?”. Każda edycja była okazją do obejrzenia unikatowych filmów.

 

Pierwsza edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?” przybliżyła aspekt światowego kina historycznego. Podczas dwudniowej konferencji spotkali się filmoznawcy z USA, Rosji, Niemiec i Polski oraz polscy reżyserzy, żeby porozmawiać o tym, jak historia była i jest wykorzystywana na ekranach kinowych, także do uzyskiwania odpowiednich efektów ideologicznych i politycznych.

 

Podczas drugiej odsłony cyklu zaprezentowano oryginalny zestaw polskich i zagranicznych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz archiwalnych, związanych tematycznie z II wojną światową. Pokazy zorganizowane były wokół kilku tematów: „Orzeł i Swastyka”, „Szlakiem ocalonych”, „Honor i humor”, „Obcy wśród swoich”, „Wojna narodów”. W ciągu 7 dni obejrzano w Warszawie 21 wyjątkowych filmów, m.in. kontrowersyjną „Ucieczkę” Kaia Wessela (pierwszy pokaz w Polsce!) i „Gorzkie żniwa” Agnieszki Holland. W repertuarze znalazły się także archiwalne filmy niemieckie. Jeden nakręcony został na zamówienie nazistowskiego ministerstwa propagandy, a drugi powstał na zgliszczach Warszawy – autorstwa anonimowego niemieckiego żołnierza – „Ruiny Warszawy 1939”.  Podczas filmu na żywo zagrał zespół „Motion Trio” przygotowaną specjalną kompozycję właśnie do tego obrazu.

Zwieńczeniem przeglądu była debata panelowa: „Długi cień. Dlaczego II wojna światowa wciąż budzi emocje?”, w której udział wzięli m.in. Agnieszka Holland, Kai Wessel, Bohdan Stupka, prof. Paweł Wieczorkiewicz i Krzysztof Kłopotowski. 

 

1989 - koniec komunizmu w oczach filmowców to temat trzeciej edycji przeglądu. Podczas tygodniowego przeglądu pokazane zostały filmy fabularne i dokumentalne opowiadające o latach przełomu w krajach: Polska, Czechy, Rosja, Serbia, Rumunia, Bułgaria i Węgry. Wydarzeniami towarzyszącymi przeglądowi była debata panelowa „Koniec komunizmu: temat nie filmowy?” oraz wystawa fotografii „Jesień Ludów”.

Codziennie kino festiwalowe miało komplety publiczności. Wystarczy powiedzieć, że podczas edycji zorganizowanej w 2009 roku w ciągu 7 dni filmy obejrzało blisko 3.650 osób!

 

W ramach przeglądu 15 kwietnia zobaczmy:

 

Max Manus

Przedpremierowy – pierwszy pokaz w Polsce!

Reżyseria: Espen Sandberg, Joachim Rønning, obsada: Aksel Hennie, Agnes Kittelsen, Nicolai Cleve Broch, Ken Duken

Rok produkcji: 2008, Dania, Niemcy, Norwegia, 118 min.

Podkładał miny pod niemieckie statki, stacjonujące w porcie Oslo. Był symbolem norweskiego ruchu oporu i numerem jeden na liście poszukiwanych przez Gestapo. Wcześniej walczył przeciwko Rosjanom, którzy najechali Finlandię. „Umrę z uśmiechem na twarzy, bo wiem że zwyciężymy” – mówi ekranowy Max Manus. Film, zrealizowany kosztem 55 milionów koron, pokazuje jednak nie pomnik, lecz żywego człowieka.

 

Generał Nil

Reżyseria: Ryszard Bugajski, obsada: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Adam Woronowicz, Jacek Rozenek

Rok produkcji: 2009, Polska, 125 min.

Proces i egzekucja Emila Fieldorfa - bohatera Państwa Podziemnego  - to jedna z najczarniejszych kart w historii powojennej Polski. Film rekonstruuje ostatni fragment biografii generała, od wywiezienia do ZSRR w 1945 roku, powrót do kraju i próbę normalnego życia, po aresztowanie i śmierć w mokotowskim więzieniu. Pokazuje też mechanizmy zbrodni sądowej oraz jej autorów, którzy za swe czyny nigdy nie zostali ukarani.

 

Kino KULTURA, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21

15 kwietnia 2010 r., godz. 18:00 i 20.30

Wstęp wolny – rezerwacja wejściówek: tel. (22) 826 33 35


ostatnia zmiana: 2010-04-13
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Iwona Loranc śpiewa piosenki Marii Koterbskiej!
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Młody Jazz na Foksal
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
Polityka Prywatności