Wydział Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zaprasza w dniu 13 kwietnia 2010 r. na konferencję pt. Prawa mniejszości narodowych. Problem mniejszości narodowych, a także politycznych, językowych i rasowych, ciągle zajmuje uwagę socjologów, polityków, politologów i kulturoznawców.
Nie wdając się w referowanie tej kwestii, wypada zauważyć, że mniejszości narodowe są kategorią, którą od wielu lat stara się określić społeczność międzynarodowa. Standardy ochrony mniejszości narodowych formułował początkowo Liga Narodów, następnie tworzono je w dokumentach Organizacji Narodów Zjednoczonych, w systemie prawnym Rady Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wreszcie – w systemie prawnym Unii Europejskiej. Zagadnienie pozycji prawnej mniejszości narodowych stało się szczególnie aktualne po transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Wejście w życie Europejskiej Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych oraz Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych (która została przez Polskę ratyfikowana dopiero w 2009 r., a tekst jej promulgowano w Dzienniku Ustaw z tego samego roku) czyni rozważania nad mniejszościami szczególnie ważnymi i interesującymi. Warto przy tym pamiętać, że mimo uchwalenia wspomnianych aktów normatywnych i przyjęcia przez większość państw europejskich ustaw regulujących zakres praw mniejszości narodowych, problem sytuacji prawnej mniejszości narodowych w rozmaitych państwach europejskich nadal jest żywy, a spory, jakie wywołuje w praktyce położenie prawne mniejszości budzą ogromne zainteresowanie. Szczególnie wiele wątpliwości wywołuje sytuacja prawna polskiej mniejszości narodowej na Litwie, mniejszości narodowych w Estonii, Łotwie i na Słowacji. Problem ten żywy jest także w Polsce, mimo przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W Europie Zachodniej sytuacja prawna mniejszości narodowych coraz mocniej splata się z kwestiami odnoszącymi się do wolności religijnych, a w płaszczyźnie społecznej – z obawą przed zagrożeniem ze strony islamu.
Wszystkie te kwestie winny stać się przedmiotem organizowanej konferencji. Do udziału w niej zaproszeni są w pierwszym rzędzie prawnicy zajmujący się prawe publicznym międzynarodowym, konstytucjonaliści, znawcy praw człowieka, uczeni poświęcający się badaniu prawa Rady Europy i Unii Europejskiej. Organizatorzy liczą również na to, że w konferencji wezmą udział socjologowie, zwłaszcza ci, którzy przedmiotem swoich badań uczynili socjologię narodu, politologowie oraz uczeni, których dociekania naukowe koncentrują się wokół problematyki stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa narodowego bądź wewnętrznego.