13 maja 2010 (czwartek), godz. 18:00

Podaj Serce” – XII edycja niezwykłej akcji na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane

13 maja 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali Kongresowej w Warszawie zakończy się XII edycja niezwykłej akcji charytatywnej pod hasłem „Podaj Serce”. Na koncert galowy zapraszają tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego ,,Warszawianka”, pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia. Celem akcji „Podaj Serce” jest pomoc ludziom dotkniętym stwardnieniem rozsianym.

,,Warszawianka” to grupa młodych ludzi, studentów i absolwentów różnych kierunków warszawskich uczelni, których łączy pasja do muzyki, tańca i folkloru. Oprócz radości, jaką są dla nich występy, wspólnie pomagają tym, którzy tego najbardziej potrzebują. W ramach stworzonej przez członków zespołu akcji „Podaj Serce” wspierają ludzi chorych na stwardnienie rozsiane. Dlaczego właśnie ich? ,,Bo to choroba, która dotyka nagle osoby w naszym wieku. Odbierając sprawność, niszczy plany, zmienia całe ich życie”- zgodnie odpowiadają członkowie zespołu. Dlatego „Warszawianka” pragnie im pomóc ofiarowując to, co kocha najbardziej – taniec i śpiew. „Mamy świadomość, że wszelkie nasze działania są tylko kroplą w morzu ogromnych potrzeb, ale jeśli ta kropla będzie oznaczać dla kogoś polepszenie jakości życia z chorobą – warto i należy to robić” – dodają członkowie zespołu.


Celem akcji „Podaj Serce” jest nagłośnienie wśród społeczeństwa problemów związanych ze stwardnieniem rozsianym oraz pozyskiwanie środków, dzięki którym osoby dotknięte chorobą mogą otrzymać pomoc w postaci sprzętu rehabilitacyjnego i farmaceutyków. W tym celu młodzież z „Warszawianki” organizuje koncerty folklorystyczne i szuka partnerów oraz firm, które poprzez wykupienie biletów przekażą środki na pomoc chorym. Wszystkie działania realizowane są na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które codziennie opiekuje się tysiącami chorych na SM i najlepiej zna ich potrzeby.

 

XII edycja koncertu dobrych serc

Działania realizowane przez młodzieży z ZPiT UW ,,Warszawianka” nieprzerwanie od dwunastu lat kończą się koncertem galowym na rzecz chorych, do  którego co roku włączają się charytatywnie artyści scen polskich. Podczas jedenastu edycji „Podaj Serce” w koncertach udział wzięli m.in. Justyna Steczkowska, Marian Opania, Marcin Daniec, Paweł Deląg oraz Andrzej Bator.

 

Tegoroczny, dwunasty już koncert wieńczący akcję „Podaj Serce” odbędzie się 13 maja 2010 roku o godz. 18.00 w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Jak co roku wydarzenie poprowadzi Tomasz Kammel,  prezenter telewizyjny, wieloletni przyjaciel Zespołu. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Bilety dostępne są za pośrednictwem portalu www.e-bilet.pl.

 

Kapele Serc

Marzeniem młodzieży z „Warszawianki” jest, by akcja „Podaj Serce” objęła cały kraj i w każdym jego zakątku odbyły się koncerty na rzecz chorych na SM. Dlatego w 2009 powstała idea akcji „Kapele Serc”, przedsięwzięcia realizowanego pod patronatem Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), której Zespół jest aktywnym członkiem. W ramach akcji zaprzyjaźnione z „Warszawianką” zespoły folklorystyczne z całej Polski w jednym wybranym dniu organizują w swoich miejscowościach koncerty charytatywne. W ramach pierwszej, zeszłorocznej edycji akcji „Kapele Serc” 42 zespoły zorganizowały takie koncerty w 20 miastach,  m.in. Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie.

 

Stwardnienie rozsiane (SM) jest postępującą, nieuleczalną chorobą centralnego układu nerwowego. Szacuje się, że choruje na nią około 2,5 mln osób na świecie i około 50-60 tys. osób w Polsce. Choroba dotyka zazwyczaj osoby młode, między 20 a 40 rokiem życia, choć spotyka się też przypadki wystąpienia jej objawów u dzieci. Dwóch na trzech chorych to kobiety. Nie wiadomo, co wywołuje stwardnienie rozsiane, wiadomo natomiast, że schorzenie na zawsze zmienia życie chorych. Stwardnienie rozsiane jest bowiem postępującą chorobą układu nerwowego, która powoduje stopniowe niszczenie mieliny, ochronnej warstwy pokrywającej włókna nerwowe. Zapalenie i utrata mieliny powoduje brak ciągłości w przewodzeniu impulsów nerwowych, upośledzając wiele funkcji organizmu. Nie ma leku mogącego wyleczyć chorobę, są za to leki modyfikujące jej przebieg. Dzięki nim wiele z symptomów SM może być skutecznie leczonych, umożliwiając chorym w miarę normalne życie.

 

Miejsce: Sali Kongresowej w Warszawie

Start: 13 maja, godz. 18.00


ostatnia zmiana: 2010-03-29
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Natalia Niemen - piosenki z duszą!
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Wirtuoz i Małgorzata - koncert Waldemara Malickiego
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Giolì & Assia: Resurrection World Tour | Warszawa
Polityka Prywatności