20 maja 2009 (środa)
„Gimnastyczki” malarstwo Anki Mierzejewskiej w Porto Praga
Ekspresyjne malarstwo Anki Mierzejewskiej tworzy kolejną ekspozycję w Klubie Porto Praga, w cyklu wystaw, nad którym opiekę kuratorską przejęła Farbiarnia na Pięknej. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 marca 2009 r. o godz. 19.00. Wstęp wolny. Wystawa trwa do 20 maja 2009 r.
Odważne kolory i zdecydowana linia, z tego znana jest najbardziej. Nie inaczej jest w przypadku cyklu "Gimnastyczki". Anka Mierzejwska eksperymentuje też z podobraziem. Ostatnie prace powstały na aksamitach, które w zestawieniu z ostrymi barwami opalizują z daleka i nadają wyobrażonym kompozycjom rozwibrowania i życia.
Mierzejewska przyznaje, że chciałaby namalować taki obraz, który sprawi wrażenie, że sam się namalował, który jest maźnięty, ma oddech, nie jest wymęczony, pozostaje świeży... Tę lekkość tworzenia widać w każdej jej kreacji, mimo różnych tematyk i czasem odmiennych środków formalnych, jakimi operuje.
Gimnastyczki to cykl o delikatnym podtekście feministycznym. Ma znaczenie symboliczne. Świadczy o kobiecych możliwościach i kobiecych uwikłaniach. Bo, zdaniem Mierzejewskiej, z kobiety można zrobić wszystko. Kobietę można ukształtować. Kobieta może zgubić kształt kobiety i stać się abstrakcyjną formą. Kobieta może przekroczyć własne ciało. Kobieta może wszystko! Pod warunkiem, że w to uwierzy.
Malarstwo Mierzejewskiej - ekspresyjne, odważne, zaskakujące, brutalne, streetartowskie, a jednocześnie dekoracyjne czy wręcz niemal designerskie, czerpiące tyleż z Basquiata co z Mendiniego, jest niezwykłą przygodą i wachlarzem ciągłych zaskoczeń.
Można powiedzieć, że twórczość artystki jest nierówna. Niektóre jej projekty są bardziej przekonujące niż inne. Będzie to prawda. Prawda jest też przede wszystkim to, że Mierzejewska jest zmienna jak kameleon i nie odcina kuponów od raz osiągniętego sukcesu. To ogromna artystyczna odwaga. Ta cecha czyni jej twórczość tak fascynującą. To powoduje, że na każdy jej nowy cykl czeka się niecierpliwie. Gimnastyczki niewątpliwie należą do bardziej interesujących i intrygujących jej kreacji. Mogą się podobać i tak powinny być odbierane.
Agnieszka Gniotek
Anna Mierzejewska (rocznik 1972) ukończyła Wydział Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom zrealizowała u prof. Konrada Jarodzkiego. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i uczestnictwo w licznych prezentacjach zbiorowych. Jest finalistką konkursu „Obraz roku 2002”. Publikowała w kolorowych miesięcznikach, m.in. we „Fluidzie”. Najchętniej tworzy cyklami, do najbardziej znanych z nich należą samoloty, sportowcy, kwiaty, maszyny. Powodzenie jej kariery artystycznej raz na zawsze ustalił udział w manifestacyjnej wystawie "Malarstwo Polskie XXI wieku” w Zachęcie Galerii Narodowej w Warszawie.
Informacja dodatkowe:
Misją galerii sztuki współczesnej Farbiarnia na Pięknej jest tworzenie otwartej przestrzeni dialogu artystów z odbiorcami. Propozycja stałej współpracy z warszawskim clubem Porto Praga mieszczącym się w samym sercu starej Pragi wpisuje się doskonale w jedno z założeń sposobu działania galerii, jakim jest wychodzenie z wystawami także poza swoją główną siedzibę i wystawianie w innych przestrzeniach miasta. Połączenie kompetencji renomowanej galerii sztuki z pięknymi, stylowymi wnętrzami Porto Praga zaowocuje wzbogaceniem oferty kulturalnej w prawobrzeżnej Warszawie o cyklicznie, (co dwa miesiące) odbywające się wystawy malarstwa i grafiki artystów z wielu ośrodków artystycznych Polski
Wystawa: 31 marca - 20 maja 2009 r. pon.-czw.: 12.00-1.00, sob.: 12.00-2.00, nd.:12.00-24.00
ostatnia zmiana: 2009-03-20