12-13 marca 2009 r. w warszawskiej siedzibie SWPS odbędzie się bezpłatna konferencja naukowa „Post-Soap.
Nowa generacja seriali telewizyjnych a polska widownia” poświęcona amerykańskim serialom telewizyjnym nowej generacji i ich recepcji w Polsce. Spotkanie organizuje Komitet Nauk o Kulturze PAN, Instytut Kultury i Komunikowania SWPS, Centrum Badań nad Kulturą Popularną SWPS przy współpracy badawczej z gazeta.pl. Konferencja została objęta patronatem medialnym Gazety Wyborczej oraz wydawniczym – Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych.
Podczas ok. 40 wystąpień, dyskusji, paneli z udziałem zaproszonych gości zostaną omówione następujące zagadnienia związane z obecnością nowych amerykańskich seriali w naszym kraju: czego Polacy szukają w często obrazoburczych seriach takich jak „South Park” czy „Weeds”, czy „telewizja bez telewizorów”, oparta na pobieraniu kolejnych odcinków z internetu, staje się ważnym sposobem dostępu do produkcji telewizyjnych w Polsce pierwszej dekady XXI w., jak zmieniły się same seriale.
Seriale telewizyjne, forma do niedawna kojarzona przede wszystkim z nudnymi „tasiemcami”, przeżywają renesans. Najnowsze, przede wszystkim amerykańskie, serie stają się globalnymi przebojami, rozpowszechnianymi nie tylko w telewizji i na płytach DVD, ale i w „drugim obiegu” internetowym, generując połowę ruchu w nielegalnych sieciach wymiany plików. Fenomen ten nie omija naszego kraju, a jednocześnie refleksja nad tym zjawiskiem jest niemal nieobecna w polskiej humanistyce. Więcej informacji na www.seriale.swps.edu.pl.