09 stycznia 2009 (piątek)
Ekspozycja „Acf of Faith” w SWPS
„Acf of Faith” – to tytuł ekspozycji prezentowanej w ramach I Festiwalu Fotodokumentu, organizowanego przez poznańską Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, warszawską Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Instytut Fotografii Pro Fotografia. Wystawa „Akt wiary” zostanie udostępniona w siedzibie SWPS od 2 grudnia 2008 r. do 9 stycznia 2009 r.
Prezentowana w SWPS ekspozycja jest częścią odbywającego się w Poznaniu I Festiwalu Fotodokumentu. Jego celem jest przywrócenie sztuki dokumentu fotograficznego publiczności.
Na „Act of Faith” składają się prace 46 fotografów z całego świata. W SWPS będzie można także zapoznać się z 2 wystawami towarzyszącymi: „Czeczenia 1995” klasyka polskiego fotoreportażu, Mariusza Foreckiego, oraz „Albania 2006” Bartka Wrześniowskiego. Zaprezentowane fotografie stanowią efekt twórczego i skłaniającego do refleksji poszukiwania przejawów wiary w różnych kulturach świata. W subtelny sposób ukazują rytuały, problemy religii i związane z nimi konflikty, których nie jesteśmy świadomi i o których na ogół się nie mówi; niektóre fotografie dotykają niemal niezauważalnej granicy między sacrum i profanum.
Ekspozycja „Act of Faith” po raz pierwszy została zaprezentowana na holenderskim festiwalu Noorderlicht w 2007 r. Jest to jeden z najbardziej progresywnych festiwali fotograficznych na świecie. W 2007 r. został przez nowojorski magazyn fotograficzny Photo District News pdn online umieszczony na czele 5 najlepszych festiwali fotograficznych na świecie. Od pierwszego wydania,
w 1990 r., Noorderlicht stał się platformą fotografów formalnie poszukujących, którzy podejmują w swojej twórczości problematykę społeczną.
Wim Melis, kurator Noorderlicht Festiwal i jednocześnie twórca wystawy „Act of Faith” podkreśla społeczny wymiar religii
i ogromne zapotrzebowanie na nią: „Chusta na głowie wygrywa, Darwin przegrywa. Obojętnie czy to islam, chrześcijaństwo, czy scjentologia – religia wraca zawzięcie. […] Święte księgi w jednej ręce i broń w drugiej – przykłady ciągną się bez końca, na poziomie wiary jako źródła życia osobistego lub jako legitymizacja władzy publicznej”.
ostatnia zmiana: 2008-11-19