28 listopada 2008 (piątek)
Konferencja mindfulness w SWPS
Pierwsza, międzynarodowa konferencja dotycząca praktycznego zastosowania techniki medytacji mindfulness i innych metod wywodzących się z buddyzmu w psychoterapii i psychologii odbędzie się w warszawskiej siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w dniach 26-28 listopada 2008 r.
Konferencja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Mindfulness i Instytut Marpy, odbywa się pod patronatem SWPS,
II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Ambasady Indii w Polsce.
Celem konferencji jest zapoczątkowanie debaty poświęconej zastosowaniu buddyjskiej techniki medytacji mindfulness w psychologii i psychoterapii, a także wymiana doświadczeń między profesjonalistami w dziedzinie zdrowia wykorzystującymi tę metodę w praktyce klinicznej. Spotkanie uzupełnią warsztaty pokonferencyjne, które odbędą się 29-30 listopada.
W konferencji weźmie udział wielu prelegentów, wśród nich psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, m.in.
James Low, William Karelis, Christoph Klonk, Philip Weber, Linda Myoki-Lehrhaupt, Antonia Sumbundu, Kishore Chandiramani, Caroline Brazier, Andrew Olendzki, Dennis Morbin, Anna i Andrzej Twardoniowie, Tanna Jakubowicz-Mount, Fabio Giommi, Andrzej Kokoszka, Wojciech Eichelberger, Martin Ramstedt, Paweł Holas, oraz Joanna Różycka.
Angielski termin mindfulness pochodzi od przymiotnika mindful, oznaczającego świadomy, troskliwy. Metoda mindfulness polega na skoncentrowaniu uwagi na bieżącej chwili i zmniejszeniu skłonności umysłu do reagowania na bodźce stresogenne. Coraz więcej badań, przeprowadzanych w ramach psychologii i medycyny, potwierdza buddyjską teorię, że akceptacja doświadczenia takim, jakie ono jest, stanowi źródło równowagi psychicznej i zdrowia.
ostatnia zmiana: 2008-11-19