23 listopada 2008 (niedziela)
„Jak to działa?” – czyli Wielki Zderzacz Hadronów LHC
W ramach XII Festiwalu Nauki w dniach 15 – 23 listopada na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędzie się wystawa „Jak to działa?” poświęcona Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów LHC – największemu na świecie urządzeniu badawczemu.
Podczas konferencji zostało przedstawione podsumowanie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 19 – 28 września 2008 r. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 100 jednostek i organizacji naukowych, odbyło się prawie 950 różnych imprez, w tym wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy. Lekcje festiwalowe odwiedziło prawie 12,5 tys. uczniów, natomiast kluby młodzieżowe zgromadziły liczbę około 2,5 tys. słuchaczy.
Kolejne badanie przeprowadzone na potrzeby Festiwalu Nauki przez instytut MillwardBrown SMG/KRC dotyczyło głównych problemów cywilizacyjnych, ich świadomości w społeczeństwie oraz sposobów na ich rozwiązanie. Badanie przeprowadzono na losowo-kwotowej, ogólnopolskiej i reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15-75 lat. Kuba Antoszewski, PR Manager instytutu MillwardBrown SMG/KRC zaprezentował wyniki badań, które dość jednoznacznie pokazują, że nauka w świadomości Polaków funkcjonuje głównie w kontekście technologii i techniki i odpowiada w dużej mierze za spektakularny postęp, a jej rola społeczna jest stosunkowo niewielka.
LHC – Wielki Zderzacz Hadronów przedstawiła prof. dr hab. Ewa Rondio z Instytutu Problemów Jądrowych im. A. Soltana, od 1 stycznia 2009 członek rozszerzonej Dyrekcji CERN-u. Wielki Zderzacz Hadronów to największe urządzenie badawcze zbudowane dotychczas przez fizyków. We wrześniu tego roku w laboratorium CERN w Genewie nastąpił próbny rozruch.
„Testy pokazały, że trzeba jednak poprawić połączenia elektryczne przewodzące gigantyczne prądy. Ponowne uruchomienie LHC przewidywane jest na wiosnę. 27 kilometrów akceleratora i 4 detektory stworzone za ok. 10 mld CHF mają odkryć przed uczonymi tajemnice materii, z której i my jesteśmy zbudowani.” – mówi dr Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych.
Na wystawie „Jak to działa?”, która odbędzie się w dniach 15-23.11.2008 r., na powierzchni ok. 1000 m2 zgromadzone zostaną makiety, prawdziwe podukłady, grafiki, fotogramy i animacje. Na zwiedzających będą też czekać eksperci, którzy opowiedzą o tajnikach działania LHC. Na interaktywnych stanowiskach będą zaprezentowane zjawiska fizyczne oraz zasady działania podukładów. Do odwiedzenia wystawy zachęcał prof. dr hab. Jan Pluta z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Jak każde duże przedsięwzięcie, tak i Festiwal Nauki, nie mógłby odbyć się bez pomocy sponsorów i partnerów, którymi zostali: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta St. Warszawy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Polkomtel S.A. – operator sieci Plus, Sanofi-Aventis Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska S.A. Partnerami wspierającymi zostali: Aart Design, Scholz & Friends, Cityboard Media, Cinema City oraz Wirtualna Polska, natomiast patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta Wyborcza, Radio TOK FM i Świat Nauki.
ostatnia zmiana: 2008-11-13