07 grudnia 2008 (niedziela)
Wystawa laureatów 5. edycji konkursu Samsung Art Master
14 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa tegorocznych laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów Samsung Art Master (SAM). Prace te zostały wybrane spośród blisko pół tysiąca zgłoszeń nadesłanych na konkurs.
Tegoroczna wystawa, podobnie jak te z dwóch ostatnich lat, będzie zdominowana przez tzw. nowe media, filmy, instalacje i projekcje wideo. Wyjaśnienie tego stanu rzeczy nie leży w skłonnościach jury do takich, a nie innych mediów, ani w ilości zgłoszonych prac z obszaru filmu i wideo – lecz w ich jakości. Zdaniem jury właśnie wśród takich form wypowiedzi, najwięcej było propozycji dojrzałych i intrygujących. Podobnie rzecz ma się z „geografią” konkursu: można zauważyć w niej wyraźnie „odchylenie” warszawsko-poznańskie. Jury, dokładając wszelkich starań o zachowanie obiektywizmu, musiało po prostu przyjąć silną pozycję tych dwóch ośrodków do wiadomości – i to pomimo tego, że z punktu widzenia polityki konkursu bardziej zróżnicowana „geografia” wyglądałaby lepiej.
Wystawę Samsung Art Master przedstawiamy ze świadomością, że instytucję konkursu artystycznego można na wiele sposobów kwestionować. Sztuka nie jest wyścigiem, prace artystów nie dają się położyć na szali tej samej wagi. W pełni obiektywne stwierdzenie, co jest w sztuce „cięższe”, a co „lżejsze” nie jest możliwe. Z drugiej strony praktyka konkursu odzwierciedla realne mechanizmy funkcjonujące na scenie artystycznej, na której twórcy są poddawani nieustannym ocenom i biorą udział
w niekończącym się konkursie na widzialność swoich propozycji. W tym sensie Samsung Art Master, konkurs dla młodych artystów, można traktować jako przedłużenie procesu edukacji, okazję do konfrontacji z owymi mechanizmami w bezpiecznych, laboratoryjnych warunkach. W konkursie nie ma nic do stracenia, nie można przegrać, można tylko wygrać.
Instytucjonalny kontekst jest zawsze ważny, ale w Samsung Art. Master o wiele bardziej interesujący wydaje się inny moment. To moment nieprzewidywalności, związany z naturą procedury konkursowej. Ta procedura wyklucza potwierdzanie kuratorskich przekonań i wiedzy, wymusza otwarcie na to, co nowe i niespodziewane – otwarcie na to, co nadejdzie. Nieprzewidywalność rozciąga się na wystawę: prace które się na nią złożą, pochodzą z różnych miejsc, należą do różnych porządków i poetyk. W innych okolicznościach nigdy nie spotkałyby się na jednej wystawie. Pokonkursowa wystawa z definicji jest niekoherentna, jest hybrydą – wystawą, na której prace artystów tworzą dla siebie nawzajem niespodziewane konteksty, układają się w narracje rządzące się własną logiką, której nie da się do końca kontrolować. Na szczęście.
Jakie to narracje? Przed otwarciem wystawy można je tylko przeczuwać. Jedna
z prawdopodobnych, to opowieść o przemocy i strachu. Inna to rzecz o upokorzeniu, dominacji
i podległości. Jeszcze inna narracja eksploruje rzeczywistość rodziny. Wszystkie mogłoby się spotkać
w powracającym w wielu pracach motywie dialektyki dojrzałości i niedojrzałości: dialektyki decydującej dla nieokreślonego, fascynującego statusu, który nazywamy, jakże niezręcznie, byciem młodym artystą.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych w sumie 11 projektów konkursowych:
Aleksandra Czerniawska (ASP Warszawa), praca malarska pt. We Wsi
Dimitri Kielbasiewicz (ASP Poznań), wideo pt. Studia nad młodym mężczyzną
Michał Piotrowski (ASP Poznań), wideo pt. Rodzina
Piotr Wysocki (ASP Warszawa), wideo instalacja pt. Zbliżenie
Piotr Żyliński (ASP Poznań), wideo instalacja pt. Oto człowiek
Paweł Dziemian (ASP Poznań), wideo instalacja pt. Twierdza nienawiści
Grupa 4! (ASP Poznań), wideo instalacja pt. Hazard
Paweł Grześ (Politechnika Warszawska), projekt fotograficzny pt. Młodzi artyści
Karina Koziej (ASP Warszawa), projekt w przestrzeni publicznej pt. Miastoszepty
Mateusz Sadowski (ASP Warszawa), wideo pt. Tao te ching, rodział 18
Anna Senkara (ASP Warszawa), wideo pt. Krzesła
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, ul. Jazdów 2, Sala Kolekcji
Kurator wystawy: Stach Szabłowski
Wernisaż 14 listopada, godz. 18.00
Wystawa czynna do 7 grudnia 2008 r.
„Miastoszepty” - Klub Plan.B, Al. Wyzwolenia18, Warszawa
ostatnia zmiana: 2008-11-05